İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SQL
  3. SQL Attach Database – Veritabanı Ekleme

SQL Attach Database – Veritabanı Ekleme

SQL Attach Database

SQL Attach Database – Veritabanı Ekleme , dersi ile sql eğitim setime devam ediyorum. Bu dersimizde yine SQL Management Studio üzerinde database yüklemeyi göreceğiz ancak bu seferki biraz farklı… Bu sefer BAK uzantılı dosya değil MDF uzantılı dosyaları nasıl yükleyeceğimize bakacağız. SQL Attach Database – Veritabanı Ekleme işlemini görelim.

 

SQL Attach Database – Veritabanı Ekleme

Evet, bu sefer MDF uzantılı dosyaları attach edeceğiz. Ancak bu sefer bir dosya değil iki dosya ile işimiz var. MDF dosyalarının attach edilebilmesi için aynı adda olan LOG uzantılı dosyası da gerekmektedir.

Önceki derslerimizde BAK uzantılı dosyaları restore etmeyi görmüştük. Bu işlemi yaptığımızda eğer yolunu değiştirmez isek MDF dosyası SQL Server’in ana klasörüne kopyalanır. Bunun bize devezvantajı verir. Çok fazla database ile uğraşıyorsanız C diskiniz kısa sürede dolacaktır.

Bende olduğu gibi. Bende şuan 2 tane 3 GB, 1 tane de 7 GB üzerinde boyutlara ulaşan toplam 3 , 1 GB nin altında 21 database var.  Yani toplamda 24 tane database var. Ve bunların hepsi de C diski içerisinde. Şuanda bir sorun olmasa da ilerde olabilir o zaman bu DB leri başka klasör yoluna almam gerekecek.

Şimdi bunu niye anlattın diyeceksiniz. Bunu anlatmamın sebebi şudur;

Eğer Bak dosyası restore ederken yolunu değiştirmez isek C diskine alınır. Ama MDF uzantılı dosyalarda böyle değildir. Diyelim ki DB ‘niz D diskinde ve siz oradan attach ettiniz. Attach ettiğiniz database C diskine kopyalanmaz. Attach edildiği yolda kalır. Ve siz SQL hizmetlerini durdurana kadar bu DB ‘yi yerinden oynatamazsınız.

SQL Server Hizmetlerini Durdurmak – Stop Sql Services

SQL Management Studio ‘yu açıp Server ‘e bağlandıktan sonra, Sol tarafta yer alan Object Exporer penceresindeki Server Bağlantı kısmından sağ yık yapıp Stop dediğinizde SQL hizmetlerini durdurmak istediğinize emin misiniz diye bir soru sorar. Buna evet dediğinizde hizmetler durdurulmaya başlanır. Aşağıdaki görselde görüyorsunuz.

sql stop services

 

 

Database Attach Edilmesi – SQL Attach Database

Yukarıda gördüğünüz görselde sağ tık yaptığımız kısmın hemen altında Databases yazan klasör üzerinde sağ tık yapıp Attach diyoruz.

sql attach database

Karşımıza yukarıdaki ekran geliyor. Add diyerek devam ediyoruz.

sql attach database 2

Yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi…. Yolumuzu bulup, database’imizi seçiyoruz ve OK diyoruz.

sql attach database 3

Kırmızı işaretli alanda bir şey yazmadığına emin oluyoruz ve OK diyoruz. Sorunsuz bir şekilde database’imizi Attach etmiş oluyoruz.


SQL Attach Database – Veritabanı Ekleme dersimizde bu kadardı dostlar. Diğer derslerimizde görüşmek üzere.

Microsoft SQL Server & T-SQL Eğitim Seti ders listesi için tıklayınız.

Sağlıcakla ve Takipte Kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorum Yap