İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SQL
  3. SQL Server INFORMATION_SCHEMA COLUMNS

SQL Server INFORMATION_SCHEMA COLUMNS

featured

Merhabalar, SQL Server INFORMATION_SCHEMA COLUMNS yazım ile SQL Eğitim Setime devam ediyorum. Bu dersimizde INFORMATION_SCHEMA view’lerinden biri olan Columns view’ini inceleyeceğiz.

INFORMATION_SCHEMA view ‘ler (görünümler), bir veritabanda yer alan tüm nesneler hakkında bize meta veriler almamıza olanak tanır. Bu view’ler ana veritabanında Views / System Views  altında bulunabilir ve SQL Server üzerindeki herhangi bir veritabanından çağrılabilir. Bu View’lerin geliştirilmesindeki neden, tüm veritabanı platformlarında standart olmalarıydı. SQL 2005 ve SQL 2008’de bu INFORMATION_SCHEMA View’leri ISO standardına uygundur.

SQL Server INFORMATION_SCHEMA COLUMNS

INFORMATION_SCHEMA COLUMNS view’i, bir veritabanındaki tabloların kolonları hakkındaki tüm meta verileri görmemize olanak sağlar. Varsayılan olarak bir veritabanındaki tüm tablo ve view’ler için kolon bilgilerini almamızı sağlar.

Bu view, bir SQL server üzerindeki herhangi bir veritabanı üzerinden çağrılabilir ve söz konusu veritabanı hakkında bilgileri gösterir.

INFORMATION_SCHEMA COLUMNS

Bu view’in döndürdüğü kolonlar ve açıklamaları aşağıdaki tablodaki gibidir.

Sütun adı Veri tipi Açıklama
TABLE_CATALOG nvarchar ( 128 ) Tablo niteleyicisi.
TABLE_SCHEMA nvarchar ( 128 ) Tabloyu içeren şemanın adı.
TABLE_NAME nvarchar ( 128 ) Tablo ismi.
COLUMN_NAME nvarchar ( 128 ) Sütun adı.
ORDINAL_POSITION int Sütun index numarası.
COLUMN_DEFAULT nvarchar ( 4000 ) Sütunun varsayılan değeri.
IS_NULLABLE varchar ( 3 ) Kolonun NULL olabilme özelliği.  Bu sütun NULL değerine izin veriyorsa, bu sütun YES değerini döndürür. Aksi takdirde NO döndürülür.
DATA_TYPE nvarchar ( 128 ) Kolonun veri türü.
CHARACTER_MAXIMUM_LENGTH int İkili veriler, karakter verileri veya metin ve görüntü verileri için karakter cinsinden maksimum uzunluk.
CHARACTER_OCTET_LENGTH int İkili veriler, karakter verileri veya metin ve görüntü verileri için bayt cinsinden maksimum uzunluk.
NUMERIC_PRECISION tinyint Yaklaşık sayısal verilerin, tam sayısal verilerin, tamsayı verilerinin veya parasal verilerin hassasiyeti. Aksi takdirde, NULL döndürülür.
NUMERIC_PRECISION_RADIX küçük tamsayı Yaklaşık sayısal veriler, tam sayısal veriler, tamsayı verileri veya parasal verilerin kesin yarıçapı. Aksi takdirde, NULL döndürülür.
NUMERIC_SCALE int Yaklaşık sayısal veriler, tam sayısal veriler, tamsayı verileri veya parasal veriler ölçeği. Aksi takdirde, NULL döndürülür.
DATETIME_PRECISION küçük tamsayı İçin Alt tür kod datetime ve SQL-92 aralık veri türleri. Diğer veri türleri için NULL döndürülür.
CHARACTER_SET_CATALOG nvarchar ( 128 ) Master’ı döndürür . Sütun karakter verileri veya metin veri türü ise, karakter kümesinin bulunduğu veritabanını gösterir . Aksi takdirde, NULL döndürülür.
CHARACTER_SET_SCHEMA nvarchar ( 128 ) Her zaman NULL döndürür.
CHARACTER_SET_NAME nvarchar ( 128 ) Bu sütun karakter verisi veya metin veri türüyse karakter kümesi için benzersiz adı döndürür . Aksi takdirde, NULL döndürülür.
COLLATION_CATALOG nvarchar ( 128 ) Her zaman NULL döndürür.
COLLATION_SCHEMA nvarchar ( 128 ) Her zaman NULL döndürür.
COLLATION_NAME nvarchar ( 128 ) Sütun karakter verisi veya metin veri tipi ise harmanlama için benzersiz adı döndürür . Aksi takdirde, NULL döndürülür.
DOMAIN_CATALOG nvarchar ( 128 ) Sütun bir diğer ad veri türüyse, bu sütun, kullanıcı tanımlı veri türünün oluşturulduğu veritabanı adıdır. Aksi takdirde, NULL döndürülür.
DOMAIN_SCHEMA nvarchar ( 128 ) Sütun kullanıcı tanımlı bir veri türüyse, bu sütun kullanıcı tanımlı veri türünün şemasının adını döndürür. Aksi takdirde, NULL döndürülür.
DOMAIN_NAME nvarchar ( 128 ) Sütun kullanıcı tanımlı bir veri türüyse, bu sütun kullanıcı tanımlı veri türünün adıdır. Aksi takdirde, NULL döndürülür.

Örnek

Aşağıda bir ödev projesi için oluşturulan örnek veritabanı üzerinden çalıştırılan sorgu ve sonuçları yer almaktadır.

SELECT * FROM INFORMATION_SCHEMA.COLUMNS

SQL Server INFORMATION_SCHEMA COLUMNS


SQL Server INFORMATION_SCHEMA COLUMNS dersimiz de  bu kadar arkadaşlar. Diğer derslerimizde görüşmek üzere.

Microsoft SQL Server & T-SQL Eğitim Seti ders listesi için tıklayınız.

Buradan C# Eğitim Setimde yayınladığım Github projeme ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla ve Takipte Kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Lütfen yorum atmadan geçmeyin. :)