Aykırı Düşünür Osho ’dan Düşündüren 10 Alıntı

Aykırı Düşünür Osho ’dan Düşündüren 10 Alıntı

24 Ocak 2018 0 Yazar: Mustafa BÜKÜLMEZ
Toplam Görüntülenme : 605
Yaklaşık okuma süresi : 3 DK
Kızılderililerden Modern Hayatı Sorgulatacak 10 Söz
Hayattaki Değerini Nasıl Ölçersin?

Aykırı Düşünür Osho ’dan Düşündüren 10 Alıntı… Aykırı düşünür Osho, bazılarına bakılırsa hayatı çözümlemiş, bazılarına gore ise düşüncüleri çok rahatsız edici olabilen bir düşünce insanıdır. Kaldı ki son zamanların maksimum tartışılan fikirleri ortaya atanlardan birisi yine Osho’dur. Osho’nun fikir yapısı yer yer bizlere çok farklı bakış açıları gösterebiliyor. Tehlikeli sonuç, sorgulama, şüphe ve kişisel devrimler ile alakalı sözlerine bir göz atalım.

Daha önceleri hiç kurmadığımız bağlantılar, senelerce inanılmış olduğumız doğrularımızın tam tersini idda eden Osho’ ortalığı karıştıran on sözü hakkında sizin düşünceleriniz neler olacak bakalım?

 

Advertisements

Felsefi Şeyler hakkındaki diğer yazılarım için tıklayınız.

Aykırı Düşünür Osho ’dan Düşündüren 10 Alıntı

1 – “Ne halde olduğunuz sadece sizi ilgilendirir. Eğer sefalet içindeyseniz, bundan kendiniz sorununuzdur. Bu sorunları başkasının üzerine yüklemeye çalışmayın, yoksa ondan bir ömür kurtulamazsınız.”

2 – “ İnsanlar bu dünyaya tamamen bomboş ve içine asla bir şey yazılmamış olarak gelir. Kaderinizi yazması gereken sizsiniz. Yazgınızı yaratacak olan kendinizsiniz. Kendi kendiniz olmanız gereken yine kendinizsiniz.”

3 – “Bilgili biri olmak çok ucuza patlar. Mukaddes metinler oradadır, kütüphaneler oradadır, üniversiteler oradadır; bilgili, kültürlü biri olmak çok kolaydır.”

4 – “Şüphe edin! Ve bunu asla gönülsüzce, yarım yamalak yapmayın.Tüm gücünüzle şüphe edin ki şüphe, elinizdeki bir kılıca dönüşsün; böylece çevreınızda toplanmış olan tüm çerçöpü kesip atabilir.”

5 – “Eğer ki siz Evet’e ulaşmak istiyorsanız, tek bir evet bulmak için belki de bin kere hayır demeniz gerekir.”

İlgili İçerik  Gelişmemiş Toplumların Davranışları Nasıl Mıdır? Gelin Bakalım...

6 – “Eğer yalnız gerçeği söylüyorsanız,onu hatırlamanız gerekmez. Eğer asılsız söylüyorsanız, o vakit bunu devamlı aklınızda tutmanız gerekir.”

7 – “Düşüncelerinizden kaçının. Hangi düşüncenizin kendinize ilişik bulunduğunu şöyle bir saysanız, tek bir düşüncenin bile aslında size ilişkin olmadığını görüp şaşırırsınız.”

8 – “Konuşmamak sessizlik değildir. Mevzuşmuyor olabilirsiniz, ağzınızdan hiç söz çıkmıyor olabilir ama tam o sırada aklınızdan binbir fikir geçiyordur. Düşünce ırmağı asla durmaz, dur durak ve engel bilmeden akmaya devam eder.”

9 – “Din adamları dünyadaki en iyi düzenbazlardır. Onlar bugüne dek kimsenin görmediği, hiç kimsenin de asla göremeyeceği şeyleri satmışlardır.”

10 – Cemiyet şunları öğretir: “Adem ve Havva’dan beri senin atalarının ve onların atalarının ve onların atalarının da yürümekte olduğu o en işlek yolu seç. Bir dünya insan bir yoldan gittiğine göre eğer sen de bu yoldan ilerlersen hata yapmamış  olursun”. Fakat bir şeyi unutmayın: ‘Kalabalıklar asla gerçeği deneyimlememiştir’. Gerçek sadece bireylerin başına gelen bir şeydir.


 

Nasıl ama? Hakikaten güzel şeyler söylemiş değil mi? Şu ana kadar doğru bildiğimiz her şeyin yalanlanması illaki insanın canını yakar. Sadece bilge bir insanoğlunun bundan canı yanmaz. Kalp gözü açık olan insanın canı bundan yanmaz.  Bu güzel düşünceleri olan bu güzel insana uzun ömürler diliyorum.

Felsefi Şeyler hakkındaki diğer yazılarım için tıklayınız.

Sağlıcakla ve takipte kalın. 😉

Kızılderililerden Modern Hayatı Sorgulatacak 10 Söz
Hayattaki Değerini Nasıl Ölçersin?