Aykırı Düşünür Osho ’dan Düşündüren 10 Alıntı

Aykırı Düşünür Osho ’dan Düşündüren 10 Alıntı

24 Ocak 2018 0 Yazar: Mustafa BÜKÜLMEZ
Toplam Görüntülenme : 76
Yaklaşık okuma süresi : 2 DK
Kızılderililerden Modern Hayatı Sorgulatacak 10 Söz
Stres Mi? Hayati Bir İhtiyaç Olabilir mi?
Aykırı Düşünür Osho ’dan Düşündüren 10 Alıntı
5 (100%) 2 Oy

Aykırı Düşünür Osho’dan Düşündüren 10 Alıntı… Aykırı düşünür Osho, bazılarına göre hayatı çözümlemiş, bazılarına göre ise düşüncüleri çok rahatsız edici olabilen bir düşünce insanıdır. Kaldı ki son zamanların en çok tartışılan fikirleri ortaya atanlardan birisi yine Osho’dur. Osho’nun düşünce yapısı yer yer bizlere çok farklı bakış açıları gösterebiliyor. Eleştiri, sorgulama, şüphe ve kişisel devrimler ile alakalı sözlerine bir göz atalım.

Daha önceleri hiç kurmadığımız bağlantılar, yıllarca inandığımız doğrularımızın tam tersini idda eden Osho’ ortalığı karıştıran on sözü hakkında sizin düşünceleriniz neler olacak bakalım?

Felsefi Şeyler hakkındaki diğer yazılarım için tıklayınız.

Toplum şunları öğretir: “Adem ve Havva’dan beri senin atalarının ve onların atalarının ve onların atalarının da yürümekte olduğu o en işlek yolu seç. Milyonlarca insan bu yoldan geçtiğine göre sen de bu yoldan gidersen yanlışa düşmemiş olursun”. Fakat bir şeyi unutmayın: ‘Kalabalıklar asla gerçeği deneyimlememiştir’. Gerçek sadece bireylerin başına gelen bir şeydir.

 

“Siz her ne haldeyseniz bundan bizzat sorumlusunuz. Eğer sefalet içindeyseniz, bundan kendiniz sorumlusunuz. Bu sorumluluğu başkasına yıkmaya çalışmayın, yoksa ondan asla kurtulamazsınız.”

“Siz bu dünyaya tamamen dümdüz, içine hiçbir şey yazılmamış olarak geldiniz. Kaderinizi yazması gereken sizsiniz. Yazgınızı yaratacak olan kendinizsiniz. Kendi kendiniz olmanız gereken yine kendinizsiniz.”

 

“Bilgili biri olmak çok ucuza patlar. Kutsal metinler oradadır, kütüphaneler oradadır, üniversiteler oradadır; bilgili, kültürlü biri olmak çok kolaydır.”

 

“Şüphe edin! Ve bunu asla gönülsüzce, yarım yamalak yapmayın.Tüm gücünüzle şüphe edin ki şüphe, elinizdeki bir kılıca dönüşsün; böylece etrafınızda toplanmış olan tüm çerçöpü kesip atabilir.”

 

“Evet’e ulaşmak istiyorsanız,yaşamda tek bir evet bulabilmek için bin kez hayır demeniz gerekir.”

“Eğer sadece gerçeği söylüyorsanız,onu hatırlamanız gerekmez. Eğer yalan söylüyorsanız, o zaman bunu sürekli aklınızda tutmanız gerekir.”

 

“Düşüncelerinizden kaçının. Hangi düşüncenizin kendinize ait olduğunu şöyle bir saysanız, tek bir düşüncenin bile aslında size ait olmadığını görüp şaşırırsınız.”

“Konuşmamak sessizlik değildir. Konuşmuyor olabilirsiniz, ağzınızdan hiç söz çıkmıyor olabilir ama tam o sırada aklınızdan binbir düşünce geçiyordur. Düşünce akışı hiç durmaz, her gün ama her gün akmaya devam eder.”

 

“Din adamları dünyadaki en iyi düzenbazlardır. Onlar bugüne dek kimsenin görmediği, hiç kimsenin de asla göremeyeceği şeyleri satmışlardır.”

 

Nasıl?. Gerçekten güzel şeyler söylemiş değil mi? Bu zamana kadar doğru bildiğimiz şeylerin yalanlanması elbetteki insanın canını acıtır. Ancak bilge bir insanın bundan canı yanmaz. Kalp gözü açık olan insanın canı bundan yanmaz.  Bu güzel düşünceleri olan bu güzel insana uzun ömürler diliyorum.

Felsefi Şeyler hakkındaki diğer yazılarım için tıklayınız.

Sağlıcakla ve takipte kalın. 😉

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım.

Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir.

Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Kızılderililerden Modern Hayatı Sorgulatacak 10 Söz
Stres Mi? Hayati Bir İhtiyaç Olabilir mi?