Toplum Mühendisliği Nedir?

Toplum Mühendisliği Nedir?

1 Mart 2018 2 Yazar: Mustafa BÜKÜLMEZ
Toplam Görüntülenme : 114
Yaklaşık okuma süresi : 4 DK
İstanbul Boğazını Yürüyerek Geçen Adam
Hangi Ağaç Sizi Tanımlıyor?
Toplum Mühendisliği Nedir?
4.7 (93.33%) 3 Oy

Toplum Mühendisliği Nedir?. Son zamanlarda çok sık duymaya başladığım bir konu olduğundan biraz araştırdım ve edindiğim bilgileri sizlerle de paylaşmak istedim. Toplum mühendisliği nedir sorusunun cevabı, insanlığın yerleşik hayata geçmesinden sonraki zamanlara kadar gitmektedir. Tabi o zamanki adı toplum mühendisliği olarak geçmiyordur ancak kullanıldığı kesin…

Toplum Mühendisliği Nedir?

Toplum mühendisliği aslında bir tür uygulamadır. Bir toplum geneline yada dar toplumlara kolaylıkla uygulanabilmektedir. Sadece toplumlara karşı değiş kişilere karşı da kullanılabilmektedir. Bu uygulamanın temeli ise Zihin Mimarlığıdır. Daha kompleks bir anlatım ile  Toplumsal Psikolojik Bilinç Mimarlığı‘dır.

Toplum Mühendisliği, toplumun demografisinde, sosyal dokusunda, tarihten gelen yapısında değişiklik yapmak, tepkilerini, nefretlerini, isteklerini, sevgilerini, tutkularını ve kitlesel şekilde ifade ettiklerini duygularını yönlendirebilmek, kontrol altında tutabilmek, paralize edebilmek gibi yetileri içeren iştir. Böyle bir meslek dalı yoktur. Toplum mühendisliği, çeşitli meslek dallarından oluşan bir ekip tarafından, finansal destek, koruma, iletişim ve başka araçlar yardımı ile gerçekleştirilebilir. Daha çok askeri ve istihbari alanlarda kullanılan bir terimdir.

toplum mühendisliği sosyoloji


Neyi Amaçlamaktadır?

Bu zihin mimarlığının amacı, pazarlama , eğitim yada dini konularda bir harekatın başlatılabilmesidir. Algı operasyonlarını buna örnek verebiliriz.


Teknikleri Nelerdir?

Pazarlama, sürekli tekrar, çocuklar, gençler, fakirler, ya da kadınlar gibi daha savunmasız guruplara yönelik propaganda ve organizasyonlar, alternatif veya rakip düşünceyi düşmanlaştıran zihinsel örgü ve bu bilincin şartlandırma yöntemleri ile yayılması söz konusu olabilir.


İnsanlığa Verebileceği Zararlar Nelerdir?

Kişisel hayatta; Uzun süreli beyin yıkamanın dışsal faktörler olarak kişiler üzerinde algı, antisosyal kişilik bozuklukları ve dissosiyatif bozukluklara yol açması,

Toplumsal hayatta; bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde ortaya çıkarılan bir düşüncenin gerçekleştirilmesi için yarı gerçek yarı senaryo bir hikayenin psikolojik savunma mekanizmalarını harekete geçirmesi sonucu toplumsal hareket olarak isyan hareketleri ortaya çıkartılabilir.

toplum mühendisliği teknikleri

Toplum Mühendisliğinin tarihine baktığımızda üzerinden çokta zaman geçmemiş bir olaya rastlıyoruz. 6-7 Eylül Olaylarını kastediyorum.

6-7 Eylül hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse;

6-7 Eylül Olayları veya İstanbul Pogromu (Yunanca: ΣεπτεμβριανάSeptemvriana, “Eylül Olayları”), İstanbul’da yaşayan Rum azınlığa karşı 6-7 Eylül 1955 ‘te gerçekleşen organize toplu saldırı. Gladio ‘nun Türk kolu olan Seferberlik Taktik Kurulu’nun yanı sıra Kontrgerilla ve günümüz Milli İstihbarat Teşkilatı ‘nın selefi olan Milli Emniyet Hizmeti tarafından planlanarak desteklendi. Olaylar, önceki gün Türk basınında çıkan ve Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik, Yunanistan’daki doğduğu evin bombalandığını iddia eden yalan haberlerle tetiklendi. Sonradan yakalanan bir Türk konsolosluk yetkilisi, bombayı olayları kışkırtmak için kurguladıklarını itiraf etti ancak Türk basını bunu görmezden gelerek bombanın Yunanlar tarafından atıldığını iddia etti

toplum mühendisliği anlamı

Tarihteki Örnekleri

Tarihte özellikle 19. yüzyılda kitlenin doğuşu ve gelişmesi, kitle iletişiminin yaygınlaşması ile birlikte kitle hareketlerinin ve dolayısıyla da kitleyi yönlendirici politik ve ideolojik söylemlerin geliştiğini görmekteyiz. Soğuk savaş döneminde ABD ve SSCB’nin başını çektiği iki kutuplu dünyada toplum mühendisliği çeşitli şekillerde söz konusu olmuş ancak her iki kutup da birbirlerini toplumlarını yanlış yönlendirmekle suçlamışlardır.

  • Sovyetler Birliğinde, Çarlık Rusyasının toplumsal yapısı yerine yeni Sovyet kültürünü getirmek ve ideal Sovyet vatandaşı adına kampanyalar düzenlenmiş ve bunun için gazeteler, kitaplar, filmler vs. kullanılmıştır. Benzeri uygulamalar Çin’de Kültür Devrimi programında ve Kamboçya’da da uygulanmıştır.
  • Aynı dönemde ABD’de de kitle “özgür dünya” idealiyle ve demokrasi adına hükümetlerinin savaştığına inandırılmış ve aydın çevrelerde komünist avı başlatılmış, kızıllarla işbirliği yaptığına inanılan kişilerin faaliyetleri engellenmiştir.
  • Nazi yönetimi altındaki Almanya’da da Joseph Göbbels yönetimi altında kamuoyu oluşturan sofistike yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemler daha sonraki yıllardaki propaganda yöntemleri için de model oluşturmuştur.
  • En ünlü temsilcilerinden birinin Theodor W. Adorno olduğu Frankfurt Okulu gibi sosyoloji kuramcıları kitle kültürü gibi bir yeni fenomenin ve bu fenomen çerçevesinde de Nazizm gibi örnekleriyle yeni manipülatif bir gücün doğuşunu gözlemlemiş ve üzerinde yorumlarda bulunmuşlardır.

Sonuç Olarak

Toplum Mühendisliği ‘nin aslında hiçte güzel bir şey olmadığını görebiliyoruz. Toplum mühendisliği, adına baktığımızda zararsız gibi görünse de diğer anlamları olan Zihin Mimarlığı kulağa hiçte güzel bir şeymiş gibi gelmiyor değil mi? Soğuk savaşın en büyük silahı olan hatta soğuk savaşların temelini oluşturan toplum mühendisliği, adeta zihinlere atılan bir atom bombası gibi etki göstermektedir.

Zihinlere atılan bu atom bombasından etkilenmemenin tek yolu bilgi sahibi olmaktır. Bir insan ne kadar cahilse bu bomba etkisini o kadar hızlı gösterir. En kötü yanı ise bu hızlı etkilenmenin yanında çevrelerindeki insanlara da sıçratabilmeleridir.

Cahil olmak suç değildir. Cahil kalmak suçtur. İnsanlık suçudur.

Diğer Felsefi şeyler konulu yazılarım için tıklayabilirsiniz.

Toplum Mühendisliği Nedir yazımda bu kadar dostlar. Aman bu oyunlara dikkat edelim. Birilerinin kuklası haline gelmeyelim.

Sağlıcakla ve takipte kalın.

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım.

Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir.

Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

İstanbul Boğazını Yürüyerek Geçen Adam
Hangi Ağaç Sizi Tanımlıyor?