İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Anime - Manga
  3. One Piece – Shusui Poneglyphs İle Aynı Malzemeden Mi Yapıldı? [Çeviri]

One Piece – Shusui Poneglyphs İle Aynı Malzemeden Mi Yapıldı? [Çeviri]

thrillar bark zoro shisui

One Piece Shusui Poneglyphs İle Aynı Malzemeden Mi Yapıldı? [Çeviri] , yazımız ile one piece teori yazılarımıza devam ediyoruz. Bu yazımız, Thriller Bark Arc’ında Zoro’ya geçen, bir zamanlar esfanevi samuray olan Ryuma tarafından kullanılmış, 21 O-Wazamono’dan (Meitou – İsimli kılıçlar) biri olan Shisui adlı kılıcın Poneglyps ile aynı malzemeden yapılıp yapılmadığı hakkındadır. Shisui kılıcı, aynı zamanda Wano Krallığının ulusal hazinesi olarak kabul edilir. One Piece Shusui Poneglyphs İle Aynı Malzemeden Mi Yapıldı? teori yazımıza geçelim…

 

One Piece Shusui Poneglyphs İle Aynı Malzemeden Mi Yapıldı? [Çeviri]

21 o wazamono shisui

Shusui siyah bir kılıçtır, kullanıcının hasar potansiyeli ve yıkıcı gücünü muazzam bir şekilde arttırmak amacı ile tasarlanmıştır. Bu noktada Zoro, Shusui’nin en büyük özelliğinin, bir dinozorun üzerine bassa dahi bıçağın bir milimetre bile bükülmeyeceğini iddia ederek, dayanıklılığından bahsetmiştir.

thrillar bark zoro shisui

Poneglyps, Wano ve Shisui

Poneglyps’lere ne yapılırsa yapılsın bir çizik dahi atılamayacak kadar sağlam ve dayanaklı olduklarını biliyoruz.  Dünya hükümeti bile bu poneglyps’leri yok edemedikleri için okunmalarını yasaklamış, okuma girişiminde bulunan Ohara halkını ve adasını haritadan silmiştir. Zoo Arc’ında da, Nekomamushi ve İnuarashi, poneglyps’lerin Wano Krallığındaki Kozuki Klanı tarafından yapıldıklarını söylemişlerdir.

rio poneglyps

Wano Krallığında kılıçları süslemek için Poneglyph taşlarını kullanan bir klanın olduğuna inanıyorum. Hammadde muhtemelen Wano’da ya da yakın bir yerde bulunduğı için, Dünya Hükümeti’nin hiçbir zaman bu malzemeye sahip olmadığı görülüyor. Bu malzemeden yapılan kılıçlar, en yüksek kalitede olup, son derece keskin ve son derece dayanıklıdır, hatta savaşta diğer kılıçları kırmak için kullanılabilirler. Bu nedenle, Wano Krallığındaki kılıç ustaları korkusuzlardır. Dövüş tarzları değişşe de kılıçların sağlamlıkları onları zafere götüren en büyük etmenlerdendir.

wano kingdom

Poneglyph malzemesi siyah ve son derece serttir. Bunun bir teoriye dayanacak bir şey olmadığını biliyorum ama Shusui ve Poneglyphs her ikisi de Wano’da yapılmış olması bunu mümkün kılıyor. Mihawk’ın kılıcı Yoru’nun da aynı malzemeden yapılmış olması bile mümkündür. Daha da ileri gidersek, belki de tüm One Piece dünyasının en iyi kılıçları olan O-Wazamono’nun 12’si bu malzemeden yapılmıştır ve onlara efsanevi statü kazandırmıştır.

takanome kokutouŞimdi, tüm Poneglyps’ler siyah değildir. Yol Poneglyps’in siyah taştan farklı olabilecek kırmızı taştan yapıldığını biliyoruz. Bu tam bir spekülasyon, ama farklı özelliklere sahip kırmızı taştan yapılmış kılıçlar varsa ne olur? Belki Haki ile daha iyi etkileşirler ya da kullanıcıya Kinemon gibi ateşi kesme gücü verirler. Emin değilim ama bu bir olasılık.
Sonunda Wano Arc’ına girdiğimizde, Zoro’nun bu materyalden yapılmış olan yeni bir kılıç alması iyi olurdu. Eğer Shusui’yi geri verirse Shusui’nin yerini alabilecek güçte bir kılıç olacaktır. Bu yeni kılıç Mihawk’ın kılıcı Yoru’yla bile rakip olabilir ve muhtemelen Ittoryu’nun (1 kılıç tarzı) teknikleri için ana kılıcı olur.


One Piece – Shusui, Poneglyphs İle Aynı Malzemeden Mi Yapıldı? çeviri yazımda bu kadar dostlar. Bu gibi yazılar hoşunuza gidiyorsa yorum olarak istekte bulunabilirsiniz. Şu sıralar hep çeviri yazıları yayınlıyorum ancak istediğiniz konular üzerine kendi teorilerimi de yazıp paylaşabilirim. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere…

Takipte ve sağlıcakla kalın. 😉

Animeler hakkındaki tüm yazılarım için tıklayabilirsiniz.

One Piece hakkındaki tüm yazılarım için tıklayabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Yorumlarınız Değerlidir. Yorumlarınızı Bekliyorum