İstanbul Boğazını Yürüyerek Geçen Adam

İstanbul Boğazını Yürüyerek Geçen Adam

19 Haziran 2018 0 Yazar: Mustafa BÜKÜLMEZ
Toplam Görüntülenme : 557
Yaklaşık okuma süresi : 2 DK
Kendi Kendine Konuşmak Delilik Değil Zeka Göstergesiymiş
Toplum Mühendisliği Nedir?

İstanbul Boğazını Yürüyerek Geçen Adam , yazımız ile blogumuza devam ediyoruz.  Bu yazımızda yine bir ilki başaran ama bir daha örneği ile karşılaşamadığımız bir olayı yazıya almak istedim. Evet. Bu yazımızda İstanbul Boğazını Yürüyerek Geçen Adam’ın hikayesini öğreneceğiz.

İstanbul Boğazını Yürüyerek Geçen Adam

Atilla HÜLAGÜ, bu başarıyı gösteren kişinin adı. Bir Türk Denizci Subayı olan Atilla HÜLAGÜ, kendinden uzun zaman önce yaşamış olan Leonardo Da Vinci’ nin su üzerinde yürümeyi sağlayacak olan ayakkabı tasarımını duymuş.

dvinci

Advertisements

Bu ayakkabıya büyük ilgi duyan Atilla HÜLAGÜ, bu tasarımı gerçekleştirmek isteği ile yanıp tutuşmuş.  Ancak ne var ki Leonardo Da Vinci bu tasarımı yapmış olsa da icadını tamamlayamadan ölmüş.

suda-yuruyen-adam-3-600x413

Bunun üzerine Atilla HÜLAGÜ, eşini de yanına alarak bu icadı tamamlayama koyulmuş. Beylerbeyi Astsubay Okulu’nun önünde ilk denemelerini yapan Atilla HÜLAGÜ, iki yıllık bir çalışma sonucunda yaptığı icadın su üzerinde yürüyeceğine emin olmuş.

suda-yuruyen-adam-2-600x491

İki yıllık çalışmalarına güvenen Atilla HÜLAGÜ, bu ayakkabılar ile İstanbul Boğazı’nı yürüyerek geçme kararı almış.1963 yılı yazında, insanlar boğazdan yürüyerek gelen birini görürler. Balta Limanı’ndan başlayan bu yürüyüş Anadolu Hisarı’na doğru devam etmektedir.

suda yürüyen adam

Tam tamına 56 dakika süren bir yürüyüş ardından Atilla HÜLAGÜ, karşı kıyıya varmıştır.  En büyük hayali Süveyş Kanalı’nı da yürüyerek geçmek olan Atilla HÜLAGÜ, ne yazık ki hayalini gerçekleştiremeden vefat etmiştir.

suda yürüyen adam 2

suda yürüyen adam 3

Atilla HÜLAGÜ, yaptığı bu ayakkabılar ile su üzerinde yürüyerek İstanbul Boğazı’nı geçen ilk ve son insan olarak tarihe geçmiştir.

Denizde-yürüyen-Atilla-Hülagü-660x330


İstanbul Boğazını Yürüyerek Geçerek Adam , yazımıda bu kadar dostlar. Türk milleti olarak birçok alanda ilkleri başarmış olsak da çoğu duyulmamıştır. Bu ve bunun gibi yazılar yazmaya da karar verdim. Elimden geldiğince bu tarz konuları araştırıp sizlerle paylaşacağım.

İlgili İçerik  Gelişmemiş Toplumların Davranışları Nasıl Mıdır? Gelin Bakalım...

Diğer yazılarımızda görüşmek üzere.

Diğer Felsefi şeyler konulu yazılarım için tıklayabilirsiniz.

Sağlıcakla ve takipte kalın.

Kendi Kendine Konuşmak Delilik Değil Zeka Göstergesiymiş
Toplum Mühendisliği Nedir?