İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SQL
  3. SQL Server INFORMATION_SCHEMA TABLES

SQL Server INFORMATION_SCHEMA TABLES

featured

Merhabalar, SQL Server INFORMATION_SCHEMA TABLES dersim ile SQL Eğitim Setime devam ediyorum. Bu ders INFORMATION_SCHEMA için son ders olacak çünkü diğer view’leri belki de hayatınızda hiç kullanmayacaksanız. Bu sebeple kullanımı aşırı nadir olacağından lazım olduğunda araştırır öğrenir ve kullanırsınız. Şahsen diğerlerini hiç kullanmadım.

INFORMATION_SCHEMA view ‘ler (görünümler), bir veritabanda yer alan tüm nesneler hakkında bize meta veriler almamıza olanak tanır. Bu view’ler ana veritabanında Views / System Views  altında bulunabilir ve SQL Server üzerindeki herhangi bir veritabanından çağrılabilir. Bu View’lerin geliştirilmesindeki neden, tüm veritabanı platformlarında standart olmalarıydı. SQL 2005 ve SQL 2008’de bu INFORMATION_SCHEMA View’leri ISO standardına uygundur.

SQL Server INFORMATION_SCHEMA TABLES

INFORMATION_SCHEMA TABLES view’i, bir veritabanımızdaki tüm tablolar ve view’ler hakkında tüm meta bilgilerini almamızı sağlar. Varsayılan olarak veritabanındaki tüm tablolar ve view’lerin bilgilerini gösterir.

Bu View, herhangi bir veritabanı üzerinden çağrılabilir ve söz konusu veritabanındaki tüm tablo ve view’ler için bilgileri gösterir.

Sütun adı Veri tipi Açıklama
TABLE_CATALOG nvarchar ( 128 ) Tablo niteleyicisi.
TABLE_SCHEMA nvarchar ( 128 ) Tabloyu içeren şemanın adı.
TABLE_NAME sysname Tablo ismi.
TABLE_TYPE varchar ( 10 ) Tablo türü. GÖRÜNÜM veya ANA TABLO olabilir.

Örnek

Aşağıda bir ödev projesi için oluşturulan örnek veritabanı üzerinden çalıştırılan sorgu ve sonuçları yer almaktadır.

SELECT * FROM INFORMATION_SCHEMA.TABLES

SQL Server INFORMATION_SCHEMA TABLES

Gördüğünüz her tablo BASE TABLO yani ana tablodur ve veritabanımızda bir View yoktur.


SQL Server INFORMATION_SCHEMA TABLES dersimiz de  bu kadar arkadaşlar. Diğer derslerimizde görüşmek üzere.

Microsoft SQL Server & T-SQL Eğitim Seti ders listesi için tıklayınız.

Buradan C# Eğitim Setimde yayınladığım Github projeme ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla ve Takipte Kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Lütfen yorum atmadan geçmeyin. :)