İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Github

GitHub a Proje Yükleme Nasıl Yapılır? – VS 2015

GitHub a Proje Yükleme Nasıl Yapılır? – VS 2015
GitHub a Proje Yükleme Nasıl Yapılır? - VS 2015
+ - 0

GitHub a Proje Yükleme Nasıl Yapılır?, Her yazılımcının bilmesi gereken konulardan birisidir. Bu dersimde  önceden yazdığımız bir projeyi Github’a nasıl yükleyeceğimizi göreceğiz.

GitHub a Proje Yükleme Nasıl Yapılır?

Öncelikle belirtmeliyim ki bu dersimi Visual Studio 2015 Community üzerinden anlatıyorum.

İlk işlem olarak Visual Studio 2015 Communtiy‘i açıyoruz. Projemizi açtıktan sonra, Tools menüsünden Extension and Updates ekranını açıyoruz.

NOT: Ne olursa olsun Visual Studio, SQL Server gibi programları İngilizce kullanın.

vs 2015 github

Sol taraftan Online yazan kısma tıklıyoruz ve sağ üst taraftaki arama yerine Github yazıyoruz. Github Extension for Visual Studio’ya tıklıyoruz ve Download’a tıklıyoruz. Ben daha önce kurduğumdan Download yazması gereken yerde yeşil ok var.

NOT: Bir kere kurduktan sonra her projede aktif oluyor.

Kurulumu tamamladıktan sonra, Visual Studio sağ alt kısıma yeni özellikler ekleniyor. Şöyle görünüyor;

vs 2015 github proje yuklemevs 2015 github proje yukleme

Kırmızı işaretli alanda görüyorsunuz. Şimdi ben yeni bir proje açtım ve bu projemi github’a yüklemedim. Şimdi beraber yükleyelim.

Projeyi github’a yükleyeceğimiz zaman, yukarıdaki görselde kırmızı işaretli alan içindeki yanında 2 yazan yukarı ok’a tıklıyoruz. Bu ok’a tıkladığımızda Team Explorer açılıyor ve aşağıdaki gibi görünüyor.

vs 2015 team explorer

Projemizi yüklemek için yukarıdaki resimde Publish to Github yazan butona tıklıyoruz. Butona tıkladığımızda kurulum esnasında bağladığımız hesabımızı görüyoruz. Proje adı ve açıklamasını da yazdıktan sonra,  Publish butonuna tıklıyoruz ve projemiz yüklenmeye başlıyor. Yükleme bittikten sonra Github hesabımızı açıyoruz ve projemizin yüklendiğini görüyoruz.

vs 2015 github proje yukleme

Yukarıdaki resimde kırmızı işaretli alanda az önce oluşturduğumuz ve yüklediğimiz projeyi görebiliyorsunuz. Vs 2015 Github a proje yükleme işlemi bu kadar kısadır.

NOT: Github a proje yükleme de bin/debug klasörü yüklenmiyor. Bu yüzden eğer devexpress gibi 3. parti yazılımlar kullanıyorsanız bu dll ler vs yüklenmeyecektir.

 

Değişiklikleri Github’a Gönderme

Yükleme işlemini bitirdik ama bitti mi? Bitmedi. Projemizi yükledikten sonra sürekli değişiklikler yaptık. Bu değişiklikler otomatik olarak yüklenmeyecektir. Bu değişiklikleri bizim göndermemiz gerekiyor. Onu nasıl yapacağımızı da görelim.

github proje ekleme

Projemizde bir değişiklik yaptığımız zaman yukarıdaki görselde kırmızı işaretli alanda gördüğünüz kalem simgesinin yanında yaptığınız değişikliklerin sayısını görebiliyorsunuz. Oradaki sayı sıfır değilse değişiklik yapılmış demektir. Şimdi o kalem simgesine tıklıyoruz ve yine yukarıdaki gibi bir görsel karşımıza çıkıyor.

Enter a commit message <Required> yazan kısma yaptığımız değişikliklerin açıklamasını yazıyoruz ve Commit All butonuna tıklıyoruz. Commit All dediğimiz anda yapılan değişiklikler Github’a gönderilmek üzere local github içerisine alınıyor.

github upload project to repository

Görselde gördüğünüz gibi local olarak güncelleme yapıldı ama henüz github ‘a gönderilmedi. Uyarı mesajındaki Sync yazan yere tıklıyoruz.

github a proje yükleme

Sync’a tıkladıktan sonra yukarıdaki görselde gördüğünüz ekran geliyor. Burada daha önce gönderdiğimiz güncellemeleri görebiliyoruz. Yeşil işaretli alanda yazan Push’a tıkladığımızda yapılan değişiklikler Github’a gönderiliyor.


GitHub a Proje Yükleme Nasıl Yapılır? yazımızında sonuna geldik dostlar.  Bu dersimi de C# Eğitimleri dersime ekleyceğim.

C Sharp Eğitim Seti eğitimi sayfasına gitmek için tıklayınız.

Derslerime özel olarak hazırladığım Github Projeme buradan ulaşabilirsiniz…

Sağlıcakla ve takipte kalın. ?

 

Bu yazıya tepkiniz ne oldu?

Yazar Hakkında

Lise Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümü, üniversite Bilgisayar Programcılığı bölümü Ön Lisans, Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans öğrenimi aldım. Askerlik görevimi tamamladım. Uzmanlık alanım; C# ve SQL Programlama dilleri ile müşteri odaklı, kullanıcı dostu ERP ve CRM gibi sistemleri geliştirmektir. Ayrıca şuanda PHP ve MYSQL alanında projeler geliştirmekteyim. C++, Phyton, Xamarin, MVC gibi konuları öğrenmek ve kendimi geliştirme çabası içerisindeyim. Discord için: https://discord.gg/FBxZeHu9

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. :)