İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Visual Studio

VS 2019 GitHub Bağlantısı ve Proje Yükleme Nasıl Yapılır?

VS 2019 GitHub Bağlantısı ve Proje Yükleme Nasıl Yapılır?
VS 2019 GitHub Bağlantısı ve Proje Yükleme Nasıl Yapılır?
+ - 0

Merhaba, bu dersimizde VS 2019 GitHub Bağlantısı ve Proje Yükleme Nasıl Yapılır? konusuna bakacağız. Daha önceleri VS 2015 üzerinden GitHub Proje Yükleme Nasıl Yapılır? konusuna bakmıştık. Ancak o işlemler VS 2019 üzerinde işe yaramadığından bu dersi ekleme gereği duydum.

VS 2019 GitHub Bağlantısı ve Proje Yükleme Nasıl Yapılır?

 

VS 2019 Github Bağlantısı

Öncelikle Github Extension For Visual Studio uzantısını indirip kuracağız.  Üst menüden Extension > Manage Extension menüsüne gelelim.

GitHub Proje Yükleme Nasıl Yapılır - VS 2019

Ben zaten kurduğum için bende yeşil tik var.

Burada işaretli kısma tıklayıp Download diyorsunuz. bir VSIX uzantılı dosya indiriyor ve kuruluma başlıyor. Bu kurulum sürecinde iki kere VS 2019 ‘u kapatıp açmanız gerekiyor. Kurulum tamamlandıktan sonra Team Explorer sayfasında artık Github’u görebiliyoruz.

GitHub Proje Yükleme Nasıl Yapılır

Connect diyoruz ve Github ‘a giriş yapıyoruz. Giriş bilgilerimizi yazdıktan sonra login oluyoruz.

GitHub Proje Yükleme Nasıl Yapılır

 

VS 2019 Github Proje Oluşturma – Create a Github Repository 

VS 2019 Github Bağlantısı yaptıktan sora olduktan sonra Team Explorer sayfasında projelerimiz görünecektir.

NOT: Bu işlemi mevcut projenin açıkken yapmayın.  Bu aslında yeni bir proje başlatmak gibi oluyor. Bir proje açıkken aşağıdaki yönergeler ile devam ettiğinizde Solition Explorer’de yeni açılan klasöre odaklanır ve içi boş kalır. Bu da size proje silinmiş gibi görünebilir. Hayır projeniz silinmedi. :)

Create a Github Repository

Görselde sağ kısımda işaretli alanda gördüğünüz gibi Create linkine tıklıyoruz ve karşımıza Create a Github Repository ekranı geliyor.

Create a Github Repository

Bilgilerimizi doldurduktan sonra Create butonuna tıklıyoruz.

NOT: Burada Github üzerinde aynı isimde bir repository olmaması gerekiyor. Aynı isimde başka bir repository varsa Create yapamazsınız.

Şimdi GitHub profilinize gittiğinizde projenin oluşturulduğunu görebilirsiniz. Artık projemizi yazmaya hazırız.

VS 2019 Github Proje Oluşturma

Ben burada Basit bir Ping Gönderme uygulaması yazmıştım. O proje hakkında da bir yazı gelecek kısa zamanda…

Projemizi yazdık. Son halini github’a gönderelim.

 

NOT: Yukarıdaki yönergeleri yaptıktan sonra, vs’yi kapatın ve mevcut projenizi, bu işlem sırasında açılan klasörün içerisine kopyalayın ve vs’yi yeniden açın. Ondan sonra aşağıdaki yönergelerden devam edebilirsiniz.

 

VS 2019 Github Proje Yükleme

Bu solution artık Github ile bağlantılı. Yaptığımız her değişiklik takip edilecek. Bir yere bir boşluk dahi atsak yüklenmemiş güncelleme var diye bize bir uyarı verecek. Aşağıdaki görselde görebilirsiniz.

Şuan da projemde 12 yüklenmemiş değişiklik var. Github üzerindeki ve bilgisayarımızdaki projeleri eşitlemek için işaretli kısımdaki 12 yazan yere tıklıyoruz. (sayı sizde farklı olabilir.)

VS 2019 Github Proje Yükleme

Karşımıza böyle bir ekran gelecek. Proje Tamamlandı kısmında bir şeyler yazmak zorundayız. Mecburidir. Güncelleme açıklamasını yazdıktan sonra işaretli kısımdaki Commit All butonuna tıklıyoruz.

VS 2019 Github Proje Yükleme

Local Commit yani Güncelleme paketi oluşturuldu. Bunu Github sunucusuna göndermek için işaretli kısımdaki Sync butonuna tıklıyoruz.

VS 2019 Github Proje Yükleme

Outgoing Commits(1) kısmında gönderilmeye hazır güncellemelerin paketlenmiş olduklarını görüyoruz.  İşaretli kısımdaki Sync butonuna yada Outgoing Commits(1) kısmındaki Push butonlarına tıklayarak eşitlemeyi tamamlayabiliriz.

VS 2019 Github Proje Yükleme 4 outgoing commits

Bu işlem bittiğinde eşitleme tamamlanmış olacak.

VS 2019 GitHub Bağlantısı ve Proje Yükleme Nasıl Yapılır

Görselde gördüğünüz gibi tüm dosyalarımız yüklendi.

NOT:  Buraya sadece kod dosyaları yükleniyor. Yani projenizde ek bir DLL vs. kullandıysanız o DLL ler yüklenmeyecektir. Daha doğrusu Bin/Debug klasörü yüklenmiyor.

NOT: Bu dersi yazarken kullandığım proje Basit Ping Gönderme uygulaması çalışan bir uygulamadır ve gerçekten GitHub’ta yer almaktadır.

Dersi yazdığım ve videoyı çektiğim günler farklı olduğu için arada bazı farklar var. Mesela yukarıdaki görsellerde görebileceğiniz gibi değişiklikleri yüklemek için Sync’e tıklamamız gerekiyordu. Videoya bakarsınız Sync yerine yukarı ok işareti var. Bu gibi ufak değişikler var.


Bu konu hakkında bir kaç kişi bana yapamadıklarına dair mailden ulaştı. Bende uzun zamandır müsait değildim ve sitemle ilgilenemedim. Bu müsait olmadığım zamanda fark ettiğim bir şeyi kısa bir video çektim ve youtube’a yükledim. Aşağıda görebilirsiniz. Yukarıda kalınca ve büyük puntoda yazan işlemi yapmanıza gerek kalmayacak.

NOT: Burada yeni proje oluşturuyoruz. Var olanı yüklemek için yukarıdaki işlemi yapabilirsiniz.

 

 

 


 

VS 2019 GitHub Bağlantısı ve Proje Yükleme Nasıl Yapılır? yazımızında sonuna geldik dostlar.  Bu dersimi de C# Eğitimleri dersime ekleyceğim.

C Sharp Eğitim Seti eğitimi sayfasına gitmek için tıklayınız.

Derslerime özel olarak hazırladığım Github Projeme buradan ulaşabilirsiniz…

Sağlıcakla ve takipte kalın. ?

Bu yazıya tepkiniz ne oldu?

Yazar Hakkında

Lise Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümü, üniversite Bilgisayar Programcılığı bölümü Ön Lisans, Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans öğrenimi aldım. Askerlik görevimi tamamladım. Uzmanlık alanım; C# ve SQL Programlama dilleri ile müşteri odaklı, kullanıcı dostu ERP ve CRM gibi sistemleri geliştirmektir. Ayrıca şuanda PHP ve MYSQL alanında projeler geliştirmekteyim. C++, Phyton, Xamarin, MVC gibi konuları öğrenmek ve kendimi geliştirme çabası içerisindeyim. Discord için: https://discord.gg/FBxZeHu9

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. :)