1. Ana Sayfa
  2. Github
  3. Github Profiline README Nasıl Eklenir?

Github Profiline README Nasıl Eklenir?

Merhaba, Github Profiline README Nasıl Eklenir? yazım ile benimde geçenlerde gördüğüm ve çok hoşuma giden bir github özelliğinden bahsetmek istiyorum. Github'da her repoya bir READMe yani BENİOKU dosyası ekleyebiliyorsunuz. Github bunu kişilerin kendi profillerine de yapabilmelerini sağlamış. Ki bence çook güzel bir özellik olmuş. Bu yazımda da sizlere bu özelliği nasıl kullanacağınızdan bahsedeceğim.

Github Profiline README Nasıl Eklenir

Merhaba, Github Profiline README Nasıl Eklenir? yazım ile benimde geçenlerde gördüğüm ve çok hoşuma giden bir github özelliğinden bahsetmek istiyorum. Github’da her repoya bir READMe yani BENİOKU dosyası ekleyebiliyorsunuz. Github bunu kişilerin kendi profillerine de yapabilmelerini sağlamış. Ki bence çook güzel bir özellik olmuş. Bu yazımda da sizlere bu özelliği nasıl kullanacağınızdan bahsedeceğim.

Github Profiline README Nasıl Eklenir?

Github’da her repoya readme yani benioku dosyası ekleyebiliyorsunuz. Bu dosyada repo hakkında bilgiler veriyorsunuz. Yani bir girizgah yapmış oluyorsunuz. Github bunu kişilerin kendi profillerine de yapabilmelerini sağlayan bir özellik eklemiş.

Aşağıdaki görselde profilimin nasıl göründüğüne bakabilirsiniz.

Github Profiline README Nasıl Eklenir

NOT: Github Stats farklı bir işlemdir. Onu da başka bir yazıda anlatacağım.

Github Profiline README Nasıl Eklenir?

Öncelikle repository sekmesine gidiyoruz.

Github Profiline README

İşaretli kısımdaki New butonuna tıklıyorsunuz ve yeni bir repo ekleme sayfasına ulaşıyorsunuz.

Github README

Sarı işaretli alana kırmızı işaretli alanda ne yazıyorsa yani kullanıcı adınız ne ise aynen yazıyorsunuz. Kullanıcı kodunuzu o kısma yazdığınızda yeşil alanda gördüğünüz alan açılıyor ve size “bir sırrı buldunuz”  diyor. Devam edip public olarak kendi kullanıcı adınıza repo açtığınızda size bir readme taslağı veriyor.

Github Profiline README Nasıl Eklenir

Sizde buradaki taslağa göre istediğiniz kısmı düzenleyerek ilk görseldeki gibi bir görüntü elde edebiliyorsunuz.


Github Profiline README Nasıl Eklenir? yazımda bu kadardı arkadaşlar.

Github üzerine daha fazla yazı için bağlantıya tıklayabilirsiniz. Her zamanki gibi Github projesine bağlantıya tıklayarak ulaşabilir ve indirebilirsiniz. Ayrıca bu yazının PDF’ine buraya ve ya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.  C# Eğitim Seti eğitimi sayfasına gitmek için tıklayınız

Diğer yazılarımızda görüşmek üzere…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Lütfen yorum atmadan geçmeyin. :)