1. Ana Sayfa
  2. Github

Github Profiline README Nasıl Eklenir?

Merhaba, Github Profiline README Nasıl Eklenir? yazım ile benimde geçenlerde gördüğüm ve çok hoşuma giden bir github özelliğinden bahsetmek istiyorum. Github'da her repoya bir READMe yani BENİOKU dosyası ekleyebiliyorsunuz. Github bunu kişilerin kendi profillerine de yapabilmelerini sağlamış. Ki bence çook güzel bir özellik olmuş. Bu yazımda da sizlere bu özelliği nasıl kullanacağınızdan bahsedeceğim.

Github Profiline README Nasıl Eklenir?
+ - 0

Merhaba, Github Profiline README Nasıl Eklenir? yazım ile benimde geçenlerde gördüğüm ve çok hoşuma giden bir github özelliğinden bahsetmek istiyorum. Github’da her repoya bir READMe yani BENİOKU dosyası ekleyebiliyorsunuz. Github bunu kişilerin kendi profillerine de yapabilmelerini sağlamış. Ki bence çook güzel bir özellik olmuş. Bu yazımda da sizlere bu özelliği nasıl kullanacağınızdan bahsedeceğim.

Github Profiline README Nasıl Eklenir?

Github’da her repoya readme yani benioku dosyası ekleyebiliyorsunuz. Bu dosyada repo hakkında bilgiler veriyorsunuz. Yani bir girizgah yapmış oluyorsunuz. Github bunu kişilerin kendi profillerine de yapabilmelerini sağlayan bir özellik eklemiş.

Aşağıdaki görselde profilimin nasıl göründüğüne bakabilirsiniz.

Github Profiline README Nasıl Eklenir

NOT: Github Stats farklı bir işlemdir. Onu da başka bir yazıda anlatacağım.

Github Profiline README Nasıl Eklenir?

Öncelikle repository sekmesine gidiyoruz.

Github Profiline README

İşaretli kısımdaki New butonuna tıklıyorsunuz ve yeni bir repo ekleme sayfasına ulaşıyorsunuz.

Github README

Sarı işaretli alana kırmızı işaretli alanda ne yazıyorsa yani kullanıcı adınız ne ise aynen yazıyorsunuz. Kullanıcı kodunuzu o kısma yazdığınızda yeşil alanda gördüğünüz alan açılıyor ve size “bir sırrı buldunuz”  diyor. Devam edip public olarak kendi kullanıcı adınıza repo açtığınızda size bir readme taslağı veriyor.

Github Profiline README Nasıl Eklenir

Sizde buradaki taslağa göre istediğiniz kısmı düzenleyerek ilk görseldeki gibi bir görüntü elde edebiliyorsunuz.


Github Profiline README Nasıl Eklenir? yazımda bu kadardı arkadaşlar.

Github üzerine daha fazla yazı için bağlantıya tıklayabilirsiniz. Her zamanki gibi Github projesine bağlantıya tıklayarak ulaşabilir ve indirebilirsiniz. Ayrıca bu yazının PDF’ine buraya ve ya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.  C# Eğitim Seti eğitimi sayfasına gitmek için tıklayınız

Diğer yazılarımızda görüşmek üzere…

Bu yazıya tepkiniz ne oldu?

Yazar Hakkında

Lise Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümü, üniversite Bilgisayar Programcılığı bölümü Ön Lisans, Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans öğrenimi aldım. Askerlik görevimi tamamladım. Uzmanlık alanım; C# ve SQL Programlama dilleri ile müşteri odaklı, kullanıcı dostu ERP ve CRM gibi sistemleri geliştirmektir. Ayrıca şuanda PHP ve MYSQL alanında projeler geliştirmekteyim. C++, Phyton, Xamarin, MVC gibi konuları öğrenmek ve kendimi geliştirme çabası içerisindeyim. Discord için: https://discord.gg/FBxZeHu9

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. :)