İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Github

Github Arctic Code Vault Contributor Nedir?

Merhabalar, Github Arctic Code Vault Contributor Nedir? yazım ile bloğuma devam ediyorum. Bir süredir Github profilimde Arctic Code Vault Contributor ibaresini görüyorum.

Github Arctic Code Vault Contributor Nedir?
+ - 2

Merhabalar, Github Arctic Code Vault Contributor Nedir? yazım ile bloğuma devam ediyorum. Bir süredir Github profilimde Arctic Code Vault Contributor ibaresini görüyorum. Hep araştırmayı düşünmüştüm ama çok da önemli bir şey olmasa gerek diye düşündüğüm için ilgilenmemiştim. Çok fazla da üzerinde düşünmemiştim. Bugün bunun ne olduğuna iyice baktım ve inanılmaz şaşırdım ve neden daha önce araştırmadım diye kendime kızdım. Bu yazımda da Arctic Code Vault Contributor‘un ne anlama geldiğinden bahsedeceğim…

 

Github Arctic Code Vault Contributor Nedir?

Arctic Code Vault Contributor‘un Türkçe’si Arktik Kod Kasası Katkıda Bulunanı anlamına geliyor.

Arctic Code Vault ilk olarak Kasım 2019 ‘da duyurulmuştu. Kuzey Kutbu yakınlarındaki Svalbard takımadalarında, hizmet dışı olan yani çalışmayan eski bir kömür madeninde bulunuyor. Bu kömür madeni hayatına Arktik bir dağın permafrostunun 250 metre derinliğinde çok uzun vadeli bir arşiv tesisi olan Arctic World Archive‘de (AWA) korunaklı bir veri deposu olarak devam ediyor. GitHub Arctic Code Vault ise bu Arctic World Archive‘in bir parçasıdır.

Arctic, kuzey kutbu yakınlarında olan.

Permafrost, kutuplarda bulunan sürekli donmuş halde olsan toprak.

Arctic World Archive (AWA)  videoda da görebileceğiniz gibi daha önce muhtemelen duymuş olduğunuz Global Tohum Kasası‘nın (Global Seed Vault) pek de uzağında olmayan bir noktada yer alıyor. GitHub Arctic Code Vault hakkında hazırlanan videoyu aşağıda görebilirsiniz.

 

Proje 2 Şubat’ta, firmanın GitHub‘ın tüm aktif halka açık depolarının bir 02/02/2020 anlık görüntüsünü alarak bunları kasada saklaması ile başladı. Başlangıçta Norveç’e seyahat etmeyi ve dünyanın açık kaynak teknolojisini Kuzey Kutbu’na kadar şahsen eşlik etmeyi planlıyorlardı, ancak planları pandemi nedeniyle ertelendi. Ardından, Arctic Data Vault verilerinin depolanması için 8 Temmuz’a kadar beklemek zorunda kaldılar.

GitHub, kodun 8 Temmuz 2020’de Arctic Code Vault‘ta başarıyla depolandığını duyurdu. Geçtiğimiz birkaç ay boyunca GitHub, arşiv ortakları Piql ile birlikte 186 makara piqlFilm’e 21 TB’lık GitHub veri havuzu yazmak için çalıştı (dijital ışığa duyarlı arşiv filmi ).

GitHub’ın stratejik yazılım direktörü Julia Metcalf, şirketin web sitesinde GitHub’ın Arşiv Programının 8 Temmuz’da tamamlandığını bildiren bir blog yazısı yazdı. Arşiv Programının amacını anlatan Metcalf, “Misyonumuz, kodunuzu bin yıl dayanmak üzere oluşturulmuş bir arşivde saklayarak, gelecek nesiller için açık kaynaklı yazılımı korumaktır.” dedi.

Github Arctic Code Vault Contributor

 

1000 Yıl Boyunca Dayanacak

Svalbard, askerden arındırılmış bir bölge olarak uluslararası Svalbard Antlaşması (bağlantıda antlaşmayı görebilirsiniz.) ile düzenlenmiştir. Dünyanın en kuzeyindeki kasabaya ev sahipliği yapan bu ıssız yer, dünyadaki en uzak ve jeopolitik olarak istikrarlı insan yerleşim yerlerinden biridir.

AWA (Arctic World Archive), Norveçli devlete ait madencilik şirketi olan Store Norske Spitsbergen Kulkompani (SNSK) ile uzun vadeli dijital koruma sağlayıcısı Piql AS arasındaki ortak bir girişimdir. AWA, sürekli olarak arşivlerin depolanmasına adanmıştır. Film makaraları, Svalbard’ın uzak takımadalarındaki hizmet dışı bırakılmış bir kömür madeninde kapalı bir odada çelik duvarlı bir odada saklanacak. AWA halihazırda İtalya, Brezilya, Norveç, Vatikan ve diğerlerinden gelen tarihi ve kültürel verileri koruyor.

Arctic World Archive

 

 

02/02/2020 Anlık Görüntüsü Nedir ve Neleri Kapsıyor?

02/02/2020 Anlık Görüntüsü Nedir?

02/02/2020 anlık görüntüsü, 02.02.2020 tarihinde belirli bir kaç şarta uyan bütün repository (repo)’ler anlamına geliyor.

02/02/2020 Anlık Görüntüsü Neleri Kapsıyor?

Bu anlık görüntü, 13 Kasım ve 02/02/2020 tarihlerinde GitHub Universe duyuruları arasındaki en az 1 yıldızlı her repo ve anlık görüntüden önceki yıldan (02.03.2019 – 02.02.2020) ve en az 250 yıldızlı her repoyu kapsamaktadır.

Github Arctic Code Vault

Şirket ayrıca, arşivin her makarasının GitHub topluluğundan gelen girdilerle yazılmış ve Arşiv Programının GitHub deposunda bulunan beş dilde “GitHub Kod Kasası Kılavuzu” nu içerdiğini paylaştı.

Arşiv ayrıca, şirketin Teknoloji Ağacı olarak adlandırdığı arşiv içeriğinin teknik tarihini ve kültürel bağlamını belgeleyen, insan tarafından okunabilir bir makara da içerecektir. Öncelikle modern hesaplama, açık kaynak uygulamaları, modern yazılım geliştirme, popüler programlama dilleri vb. Hakkında ayrıntılı bir anlayış sağlamak için seçilen mevcut çalışmalardan oluşacaktır.

 

Bunu Yapmaktaki Amaç Nedir?

Bu proje, açık kaynaklı yazılımları bin yıl dayanmak üzere oluşturulmuş bir arşivde saklayarak gelecek nesiller için korumayı hedefliyor.

Bir gün, açık kaynaklı verilerin tarihçiler veya gelecekteki uygarlıklar tarafından bilgi işlemin şafağını anlamak için kullanılabileceğini umuyorlar: bugünü.

Repolara ek olarak GitHub, bir kıyametten sonrası, uzaylılar tarafından keşfedilmesi veya mevcut insanlık hakkında pek bir şey bilmeyen bir şey tarafından keşfedilmesi durumunda birkaç klasik insanlık eserini ve bir giriş mektubunu da kaydetti.

“Bu arşiv, GitHub Kod Kasası, misyonu gelecek nesiller için açık kaynaklı yazılımı korumak olan GitHub Arşiv Programı tarafından oluşturuldu”.

Anlık görüntü, en az 250 yıldızı olan, en az bir yıldızı olan ve son bir yıl içinde güncellenen veya yıldız içermeyen ancak önceki seksen gün içinde güncellenen herhangi bir genel depoyu içeriyordu. GitHub’a daha önce yüklediyseniz, muhtemelen adınızı ve arktikte depolanan bir yaratımı almışsınızdır. Bir profilin “Vurgular” bölümündeki Arctic Code Vault Katılımcı rozetine tıklamak, bu anlık görüntüde bir kullanıcının projelerinden hangisinin kaydedildiğini ortaya çıkaracaktır.

Github Arctic Code Vault Contributor Kimdir?

Aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi benim github’da paylaştığım toplam 3 projemde(repositories) Github Arşiv Programı ile Arctic Code Vault’a yer alıyor. Eğer yenisi eklenmez ise bu üç projem (repositories) 1000 yıl boyunca Arctic Code Vault’ta saklanacak.

Arctic Code Vault

İşte bu beni gerçekten çok mutlu eden bir gelişme oldu benim için. Tabi özel olarak seçilmemiş ve bu belirli şartlara uyan her repositoies alınmış olsa da o arşivlenen veriler arasında benimde adımın olduğunu bilmek kötü bir his değil doğrusu.  Sonuçta bir kıyametten sonrası, uzaylılar tarafından keşfedilmesi veya mevcut insanlık hakkında pek bir şey bilmeyen bir şey tarafından keşfedilmesi durumu için düşünülmüş bir proje değil mi? Bu durumlardan birisi yaşandığında ve AWA bulunduğunda benimde adım orada olacak. Şahsen ben bu durumdan çok memnun oldum. :D

Bu yazıyı da klasik kapanıştan farklı olarak bitireceğim. Github profilime bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Github Arşiv Programı sitesinde gitmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bu yazıya tepkiniz ne oldu?

Yazar Hakkında

Lise Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümü, üniversite Bilgisayar Programcılığı bölümü Ön Lisans, Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans öğrenimi aldım. Askerlik görevimi tamamladım. Uzmanlık alanım; C# ve SQL Programlama dilleri ile müşteri odaklı, kullanıcı dostu ERP ve CRM gibi sistemleri geliştirmektir. Ayrıca şuanda PHP ve MYSQL alanında projeler geliştirmekteyim. C++, Phyton, Xamarin, MVC gibi konuları öğrenmek ve kendimi geliştirme çabası içerisindeyim. Discord için: https://discord.gg/FBxZeHu9

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. :)

Yorumlar (2)

  1. Emeğinize sağlık çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.