WEB 3.0 Nedir? İnternet Teknolojileri

WEB 3.0 Nedir? İnternet Teknolojileri

25 Aralık 2018 2 Yazar: Mustafa BÜKÜLMEZ
Toplam Görüntülenme : 266
Yaklaşık okuma süresi : 2 DK
WEB 4.0 Nedir? İnternet Teknolojileri
WEB 2.0 Nedir? İnternet Teknolojileri

WEB 3.0 Nedir? İnternet Teknolojileri, yazım ile internet tenknolojileri yazı serime devam ediyorum. Bu yazımda  WEB 3.0 nedir ona bakacağız. Bundan sonraki derslerimde de WEB 4.0 Nedir? konularına bakacağız.

WEB 3.0 Nedir?

Web 3.0 “yapay zekalı web” demektir. Diğer bir deyiş ile kontrollerin insan elinden çıkıp başka yazılımların kontrolüne geçmesidir. En basit örnek olarak google reklamlarını verebiliriz. Elbette biliyorsunuz ki internette attığımız her adımın izi saklanıyor. Girdiğimiz siteler, yaptığımız aramalar vs. Herşey hemde herşey bir yerlerde saklanıyor. Google’yi açıp bir iki saat bir konu hakkında arama yaptığınızda birçok sitede aradığınız şeyin reklamlarını görürsünüz. Mesela ben geçen günlerde 3, 4 saatlik bir süre boyunca buzdolabı aramıştım. Ertesi gün, gün boyunca hangi siteye girsem buzdolabı ve firmalarının reklamlarını gördüm.

İşte bu gibi şeyler yapay zeka yazılımlarından dolayıdır. Bütün bu yeniliklerin temelinde, semantik web kavramı yatmaktadır. Semantik kavramı ise sadece içerik ile değil içeriğin anlamı da önemlidir. Yani yazılan bir yazının içerdiği anlam daha önemli hal gelmektedir. Elbette bu içeriğin anlamını bulma işlemi de yapay zeka ile mümkün oluyor.

Advertisements

Aşağıda web 3.0 ‘ın gelişimi hakkında kısa örneklemeler görebilirsiniz.

WEB 1.0

Bir kişi gezdiği, gördüğü yerlerin fotoğrafları çekip tarihleri hakkında bilgi topladığını ve bunları bir sitede paylaştığını düşünün. Kişi paylaşır, ziyaretçiler okur. İletişim tek taraflıdır. Bu WEB 1.0’a iyi bir örnektir.

WEB 2.0

Birden fazla kişinin gezdiği gördüğü yerlerin fotoğrafları çekip tarihleri hakkında bilgi topladığını ve bunlar bir sitede paylaştığını düşünün. Kişiler paylaşır, ziyaretçiler okur. İletişim çift taraflıdır. Kişiler hem okur hemde paylaşır.

İlgili İçerik  WEB 4.0 Nedir? İnternet Teknolojileri

WEB 3.0

Otellerden yola çıkalım. İnternette çok tercih edilenleri ve olumlu yorumları otomatik olarak alan ve ana sayfasında gösteren tatil temalı bir web sitesi düşünün. Bu mantıkla içeriklerini ayarlayan bir web sitesi bu Web 3.0′a iyi bir örnek olurdu.

WEB 3.0 Nedir? İnternet Teknolojileri yazımızın sonuna geldik. Sonraki derslerimizde görüşmek üzere.

İnternet Kategorisine ait diğer yazılarım için tıklayabilirsiniz.

Takipte Kalın. 😉

WEB 4.0 Nedir? İnternet Teknolojileri
WEB 2.0 Nedir? İnternet Teknolojileri