İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. İnternet

WEB 3.0 Nedir? İnternet Teknolojileri

WEB 3.0 Nedir? İnternet Teknolojileri
+ - 2

WEB 3.0 Nedir? İnternet Teknolojileri, yazım ile internet tenknolojileri yazı serime devam ediyorum. Bu yazımda  WEB 3.0 nedir ona bakacağız. Bundan sonraki derslerimde de WEB 4.0 Nedir? konularına bakacağız.

WEB 3.0 Nedir?

Web 3.0 “yapay zekalı web” demektir. Diğer bir deyiş ile kontrollerin insan elinden çıkıp başka yazılımların kontrolüne geçmesidir. En basit örnek olarak google reklamlarını verebiliriz. Elbette biliyorsunuz ki internette attığımız her adımın izi saklanıyor. Girdiğimiz siteler, yaptığımız aramalar vs. Herşey hemde herşey bir yerlerde saklanıyor. Google’yi açıp bir iki saat bir konu hakkında arama yaptığınızda birçok sitede aradığınız şeyin reklamlarını görürsünüz. Mesela ben geçen günlerde 3, 4 saatlik bir süre boyunca buzdolabı aramıştım. Ertesi gün, gün boyunca hangi siteye girsem buzdolabı ve firmalarının reklamlarını gördüm.

İşte bu gibi şeyler yapay zeka yazılımlarından dolayıdır. Bütün bu yeniliklerin temelinde, semantik web kavramı yatmaktadır. Semantik kavramı ise sadece içerik ile değil içeriğin anlamı da önemlidir. Yani yazılan bir yazının içerdiği anlam daha önemli hal gelmektedir. Elbette bu içeriğin anlamını bulma işlemi de yapay zeka ile mümkün oluyor.

Aşağıda web 3.0 ‘ın gelişimi hakkında kısa örneklemeler görebilirsiniz.

WEB 1.0

Bir kişi gezdiği, gördüğü yerlerin fotoğrafları çekip tarihleri hakkında bilgi topladığını ve bunları bir sitede paylaştığını düşünün. Kişi paylaşır, ziyaretçiler okur. İletişim tek taraflıdır. Bu WEB 1.0’a iyi bir örnektir.

WEB 2.0

Birden fazla kişinin gezdiği gördüğü yerlerin fotoğrafları çekip tarihleri hakkında bilgi topladığını ve bunlar bir sitede paylaştığını düşünün. Kişiler paylaşır, ziyaretçiler okur. İletişim çift taraflıdır. Kişiler hem okur hemde paylaşır.

WEB 3.0

Otellerden yola çıkalım. İnternette çok tercih edilenleri ve olumlu yorumları otomatik olarak alan ve ana sayfasında gösteren tatil temalı bir web sitesi düşünün. Bu mantıkla içeriklerini ayarlayan bir web sitesi bu Web 3.0′a iyi bir örnek olurdu.

WEB 3.0 Nedir? İnternet Teknolojileri yazımızın sonuna geldik. Sonraki derslerimizde görüşmek üzere.

İnternet Kategorisine ait diğer yazılarım için tıklayabilirsiniz.

Takipte Kalın. ;)

Bu yazıya tepkiniz ne oldu?

Yazar Hakkında

Lise Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümü, üniversite Bilgisayar Programcılığı bölümü Ön Lisans, Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans öğrenimi aldım. Askerlik görevimi tamamladım. Uzmanlık alanım; C# ve SQL Programlama dilleri ile müşteri odaklı, kullanıcı dostu ERP ve CRM gibi sistemleri geliştirmektir. Ayrıca şuanda PHP ve MYSQL alanında projeler geliştirmekteyim. C++, Phyton, Xamarin, MVC gibi konuları öğrenmek ve kendimi geliştirme çabası içerisindeyim. Discord için: https://discord.gg/FBxZeHu9

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. :)

Yorumlar (2)

 1. Web 1.0, 2.0, 3.0, 4.0 teknolojilerinin kurucuları hangi ülkelerdir

 2. Kurucu veya sahip olarak bir ülkeyi gösteremeyiz. Teknoloji doğrultsunda ortaya çıkan terimlerdir. Aynı şekilde Endüstri 1.0. 20. gibi terimlerde teknoloji doğrultusunda ortaya çıkarılan terimlerdir. Yazıya dikkat ederseniz ve yazı üzerinden yorumlarsak ülkelere mal edilemeyeceğini görebiliriz.
  WEB 1.0, basit bir blog sitesidir. Örneğin bu site gibi. Tek taraflı bir iletişim vardır. Bilgi bir ihtiyaç / talep olmuştur ve bu teknoloji geliştirilmiştir.
  WEB 2.0, bir içerik sitesidir. Birden fazla kişi içerik üretebilir. Çift taraflı bir iletişim vardır. İnsanlar hem bilgi ekler hem bilgi alır. Daha detaylı bilgi ihtiyaç / talep olmuştur ve bu teknoloji geliştirilmiştir.
  WEB 3.0, WEB 2.0 zamanında bir araya gelmiş bilginin bir sitem aracılığı ile analiz edilerek bir platformda sunulmasıdır. Bilgiyi sunan bir sistemdir. Daha detaylı bilgilere daha hızlı ulaşmak ihtiyaç / talep olmuştur ve bu teknoloji geliştirilmiştir.

  Her ne kadar “bir ülke bunun sahibidir” diyemesekte genel olarak teknoloji üretebilen ülkeleri sayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.