1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Oxford’a Göre Şiddet İçeren Oyunlar İnsanları Saldırgan Yapmıyor!

Oxford’a Göre Şiddet İçeren Oyunlar İnsanları Saldırgan Yapmıyor!

Şiddet İçeren Oyunlar

Oxford’a Göre Şiddet İçeren Oyunlar İnsanları Saldırgan Yapmıyor! Evet, Oxford üniversitesindeki araştırmacıların fikirleri bu yönde. Gençlerin saldırgan karakterleri ile şiddet içerikli oyunlar arasında herhangi bir ilişki bulamadıklarını açıkladılar. Ayrıca bu iddiaların sağlam bir bilgiye dayanmadığını sadece iddia olarak ele alınması gerektiğini vurguluyor. Net bir sonuç için geniş çaplı, uzun doluklu ve titizlikle bir araştırma yapılması gerektiğinin de altını çiziyor.

Şiddet İçeren Oyunlar

Oxford’a Göre Şiddet İçeren Oyunlar İnsanları Saldırgan Yapmıyor!

Son zamanların en büyük tartışmalarının başında gelen şiddet içerikli oyunların gençleri şiddete yönelttiği olmuştur. Ancak Oxford Üniversitesi‘ne bağlı Oxford İnternet Enstitüsü‘nün araştırmalarına göre bu iki olgu birbirleri ile ilişkili değiller.

Oxford İnternet Enstitüsü Araştırma Direktörü Prof. Andrew Przybylski açıklamasından bir alıntı;

“Şiddetli video oyunlarının gerçek dünyadaki saldırganlığı tetiklediği fikri popüler bir fikirdir, ancak zaman içinde çok iyi bir şekilde test edilmemiştir.”

Oxford İnternet Enstitüsü’nün araştırmaları, gençlerin oyunlardan değil ebeveynlerinden bu saldırgan tavırları edindiğini söylüyor.

Amerika, Avrupa ve İngiltere ülkelerinde 2.008 denek üzerinde araştırmalar yapıldı. Her gencin bu şiddet içerikli oyunları oynadıktan sonra gösterdikleri saldırgan davranış seviyesini incelediler ve gözlemlediler. Hem anne ve babalarından hem de çocuklarından, potansiyel şiddet içeren davranışları analiz eden düzenli anketler doldurmaları istendi.

Şiddet İçeren Oyunlar
Cardiff Üniversitesi’nden yazar Dr. Netta Weinstein ise beklenilenden farklı sonuçların ortaya çıktığının altını çizdi:
“Bulgularımız araştırmacıların önyargılarının bu konudaki önceki çalışmaları etkilemiş olabileceğini ve video oyunlarının etkileri konusundaki anlayışımızı bozmuş olabileceğini söylüyor.”
Oxford üniversitesi İnternet Enstitüsü’sü küfür, trol ve rekabetin bazı olguların bu oyunlarda ortaya çıkabileceğini söylemiş olsa da,  çalışmalar şiddet içerikli oyunların gençleri saldırgan ruh haline sokmadığını kanıtlıyor.
Tüm bunların dışında Nature, video oyunların gençlerin bilişsel kabileyetlerini geliştirdiğini ve bu sayede video oyunların çok yararlı olduğunu öne sürüyor. Bu oyunları oynayan gençler daha zeki ve daha hızlı düşünebildiklerini belirtiyor.
Oxford üniversitenin konuyla ilgili yayınlanan haberinde araştırmacılar, bu gibi araştırmaların bilgiye dayalı olarak yapılması gerektiğini savunuyor. Nitekim bu yazıda bahsi geçen konu hakkındaki iddiaların neredeyse hepsi bir temele bağlı olmayan iddialardır. Oxford araştırmacılarının bu konu söylediği sözler, uzun soluklu, geniş çaplı ve titizlikle bir araştırma yapılması gerektiğini vurguluyor.
Royal Society Open Science‘da yayınlanan makalenin tamamına buradanulaşabilirsiniz.
Diğer teknoloji haberlerim için buraya tıklayabilirsiniz.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Lütfen yorum atmadan geçmeyin. :)