İlginizi Çekebilir
İş Zekası Nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Üretim ve Yönetim Sistemleri

CRM 2 Nedir? Customer Relationship Management 2

CRM 2 Nedir? Customer Relationship Management 2
crm nedir customer relationship management
+ - 0

Merhaba, CRM 2 Nedir? Customer Relationship Management 2 yazım ile Yönetimsel Sistemler yazılarıma devam ediyorum. Önceleri bu konuları programlama kategorisine koymuştum ama yanlış olduğunu hissettiğim kategorilerini değiştirdim.

Bu konuları içeren udemy kursum için hazırladığım timeline sayfasına bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.  Tüm Üretim ve Yönetim Sistemleri kategorisine ait yazılara da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

 

CRM 2 Nedir? Customer Relationship Management 2

CRM2 Nedir?

Müşteri İlişkileri Modeli 2‘nin kısaltması olan CRM2, müşteri hesaplarının maliyeti ve performansı hakkında daha fazla şeffaflık gerektiren Kanadalı yatırım bayileri ve danışmanları için kuralları ifade eder. 2017 yılının ortalarında tamamen uygulanan düzenlemeler, Kanada Menkul Kıymetler Yöneticileri (CSA) tarafından müşteri ilişkileri modeli reformunun ikinci aşamasıydı . CSA , Kanada’nın eyalet ve bölgelerindeki düzenlemeleri uyumlu hale getiren şemsiye kuruluştur. CRM2 , finansal bilgilerin yatırımcılara nasıl açıklandığını geliştirdiği için faydalıdır.

 

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

  • CRM2 veya Müşteri İlişkileri Modeli 2, Kanadalı yatırım danışmanları için yatırımcılara daha iyi açıklama yapılmasını gerektiren bir dizi kuraldır.
  • CRM2, yatırımcıların portföylerinin performansını ve bunun finansal hedefleriyle nasıl ilişkili olduğunu görmelerine yardımcı olmak için bir yatırım raporu gerektirir.
  • CRM2 ayrıca, hesaba yapılan tüm ücretlerin ayrıntılı bir listesi de dahil olmak üzere, son 12 aylık ücretlerle birlikte bir özet maliyet raporu gerektirir.

CRM2 Nasıl Çalışır?

CRM2, Kanadalı yatırımcılara hesap performanslarına ve bu performansa ulaşmak için gereken maliyetlere net bir bakış sağlayarak daha fazla şeffaflık yaratmayı amaçlamaktadır. Bir yatırımcının portföyünde bulunması gereken iki rapor aşağıdaki gibidir:

Yatırım Performans Raporu

CRM2 kapsamındaki yeni açıklamalar, standart ölçüm dönemlerini kullanan daha net bir hesap performans raporu içermektedir. Rapor, yatırımcıların portföylerinin nasıl performans gösterdiğini ve bu performansın uzun vadeli finansal hedefleriyle nasıl ilişkili olduğunu görmelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Hesabın getirisi , bir yatırımcının finansal hedeflerine yönelik ilerlemesine ilişkin daha kişisel bir görüş sağlamak için para ağırlıklı bir getiri oranı kullanılarak rapor edilecektir. MWR, tüm nakit akışı borçları ve kredileri hesaplamaya dahil edildiğinden, bir portföyün getiri oranını hesaplamak için kapsayıcı bir yöntemdir. Bu nakit akışı değişiklikleri, temettüler , para çekme işlemleri, mevduatlar ve menkul kıymetin satış fiyatını içerebilir.

 

Maliyet Raporu

Özet maliyet raporu, hesaba yapılan tüm masrafların ayrıntılı bir listesi de dahil olmak üzere son 12 aylık ücretleri gösterir. CRM2’den kaynaklanan en ilginç değişikliklerden biri, ücretlerin yüzdeler yerine ödenen dolar cinsinden sunulmasıdır. İki stil arasında matematiksel bir fark olmamasına rağmen, ücretleri ilk kez dolar olarak görmek – özellikle hesaplar iyi performans göstermediyse – bazı Kanadalı yatırımcılar için etiket şokuna neden olabilir.

Örneğin, %1 ücret alan bir fon çok para gibi görünmeyebilir. Ancak, bir yatırımcının getirisi %5 ise ve her yıl %1 ücret alıyorlarsa, birkaç yıl sonra bu, fonun uzun vadeli getiri oranını azaltan önemli bir maliyete neden olabilir. Maliyetlerin dolar cinsinden açıklanması, yatırımcılara yıldan yıla gerçek maliyeti görebilmeleri için daha fazla netlik sağlar. Bazı yatırım fonları ve danışmanları, fonun performansından bağımsız olarak her yıl %2 ila %3 arasında kolayca ücret talep edebilir.

 

CRM2 Yatırım Danışmanlarını Nasıl Etkiler?

Ücretlerin dolar cinsinden açıkça ifade edilmesiyle, Kanadalı yatırım danışmanlarının talep ettikleri ücretler için değer sağladıklarını göstermeleri gerekiyor. Yatırım seçiminde insan müdahalesi olmayan robo-danışmanlar gibi daha düşük maliyetli seçeneklere bakmaya başlayan çok sayıda Kanadalı yatırımcı olabilir . Yatırımcılar ayrıca düşük maliyetli, pasif olarak yönetilen portföyleri tercih edebilirler. Pasif fon, portföy yöneticisinin aktif olarak menkul kıymet alıp satmadığı bir menkul kıymetler sepetidir. Çoğu zaman, pasif bir fon, S&P 500 gibi bir hisse senedi endeksini izleyebilir . Birçok borsada işlem gören fon (ETF) pasif olarak yönetilir.

Elbette, yüksek performanslı danışmanların, düşük performans gösteren rakiplerden müşteri çekmenin bir yolu olarak CRM2’yi kullanma fırsatı da vardır. Ancak, bir danışman aldıkları ücretler için değer sağlamıyorsa, CRM2 onlar için kötü haber olabilir. Düzenleyiciler, ücretlerini müşterilere açıklamak ve gerekçelendirmek zorunda kalmanın külfetli olabileceğini, danışmanların zaten değerlerini açıklayabilmeleri ve haklı çıkarabilmeleri gerektiğini savunuyorlar.

CRM2 Yatırımcıları Nasıl Etkiler?

Kanadalı yatırımcılar, performansı ve maliyetleri zaten kendi başlarına hesaplayabilirlerdi, ancak bu, olması gerekenden daha uzun ve karmaşık bir süreçti. CRM2, performans raporlamasını standartlaştırmanın yanı sıra doğrudan ve dolaylı maliyetleri hesaplama işini yapar. Yatırımcılar için CRM2, danışmanlarından aldıkları değeri değerlendirmeyi kolaylaştırır.

Değerlendirme kolaylığı, yatırım tavsiyesi ararken karşılaştırmalı alışveriş için de kapı açar. Başka bir deyişle, CRM2, yatırımcılara yatırımları hakkında daha bilinçli seçimler yapmalarına yardımcı olur.

 

CRM2 vs. MFDA

2018 yılının ortalarında , Kanada Yatırım Fonu Satıcıları Birliği (MFDA) , CRM2 açıklamalarına ek olarak toplam fon maliyetlerinin müşterilere açıklanmasını savunan bir tartışma belgesi yayınladı. ABD mevduat sertifikasına benzeyen GIC veya garantili yatırım sertifikası gibi menkul kıymet olmayan belirli yatırımların CRM2 raporlamasına dahil edilmesi gerekli değildir . Bu tür bir açıklama, müşterilerin daha iyi yatırım kararları vermelerini sağlayacaktır. ” Maliyet Raporlamasının Genişletilmesine İlişkin Tartışma Belgesi ” başlıklı bir MFDA bülteninde ana hatlarıyla belirtilen bu açıklama, CRM2’ye kıyasla çıtayı yükseltecektir.


CRM 2 Nedir? Customer Relationship Management 2 yazımda bu kadardı. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere.

Derslerime özel olarak hazırladığım Github Projeme buradan ulaşabilirsiniz…  C Sharp Eğitim Seti eğitimi sayfasına gitmek için tıklayınız.

Discord’a katılmayı unutmayın.

Bu konuları içeren udemy kursum için hazırladığım timeline sayfasına bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.  Tüm Üretim ve Yönetim Sistemleri kategorisine ait yazılara da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla ve kodla kalın….

Bu yazıya tepkiniz ne oldu?

Yazar Hakkında

Lise Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümü, üniversite Bilgisayar Programcılığı bölümü Ön Lisans, Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans öğrenimi aldım. Askerlik görevimi tamamladım. Uzmanlık alanım; C# ve SQL Programlama dilleri ile müşteri odaklı, kullanıcı dostu ERP ve CRM gibi sistemleri geliştirmektir. Ayrıca şuanda PHP ve MYSQL alanında projeler geliştirmekteyim. C++, Phyton, Xamarin, MVC gibi konuları öğrenmek ve kendimi geliştirme çabası içerisindeyim. Discord için: https://discord.gg/FBxZeHu9

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. :)