Başarısız Olmak Kötü Bir Şey Mi?

Başarısız Olmak Kötü Bir Şey Mi?

30 Ocak 2018 0 Yazar: Mustafa BÜKÜLMEZ
Toplam Görüntülenme : 115
Yaklaşık okuma süresi : 3 DK
Çöplerden Toplanan Kitaplardan Kütüphane!
Mutlu Olmak İse Amacımız, Bu İşte Bir Sorun Var!
Başarısız Olmak Kötü Bir Şey Mi?
5 (100%) 2 Oy

Başarısız Olmak Kötü Bir Şey Mi? Sizce öyle mi? Bana sorarsanız hiçte kötü bir şey değil. Başarısız olmadan başarının önemini anlamamız mümkün değil. Başarının verdiği mutluluğu, hazzı yaşayamayız. Başarısız olmak tecrübedir. Bir konuda tecrübemiz olmadan başarılı olmayı hayal bile edemeyiz. Hepimiz hayaller kurar ve kendimize hedefler koyarız. Yolumuza çıkan engelleri bu disiplin ile aşarız. Tabi her zaman geleceği iyi şeylerle hayal ederiz. Ancak bu madalyonun diğer yüzü de var. Başarısız olmak. Başarısız olma korkumuz bizi çoğu zaman sınırlandırır. Bu korku yüzünden yapmak istediğimiz şeyleri yapmaktan vazgeçeriz ve çoğunlukla hayallerimizi çöpe atarız. Ancak ne var ki başarısızlığımızı kabul edip, ona kucak açıp yolumuza devam etmeliyiz. Edison bile ampulü icad etme denemesinde 100 kere başarısız olmuş ve her seferinde “Ampulün icad edilemeyeceği bir yol daha buldum.” diyerek yoluna devam etmiş ve başarmıştır.

Bunları aslında hepimiz iyi biliyoruz. Ancak bu konu da ne yapmalı?..

Başarısız Olmanın Kötü Olmadığını Gösterecek 6 Neden

Felsefi şeyler hakkındaki diğer yazılarım için tıklayınız.

1) Herkes Hayatında Başarısız Oldu

Herkes hayatında en az bir kere başarısız olmuştur. Hayatımız boyunca binlerce karar alırız, bunlar kimi zaman doğru, kimi zaman yanlıştır. Başarısız olmaktan kaçmak sadece yerinizde saydığınızı gösterir. Kimin biyografisini okursanız okuyun, hayatında başarısız olduğu bir anı bulursunuz. Hayatın içinde başarısızlık, kaçınılmazdır.

 

2) Başarısızlık En İyi Öğretmendir

Bir konuda ne kadar iyi olursak olalım, geliştirmemiz gereken özelliklerimiz her zaman olacak. Bazen başarısız olmadan hangi alanda kendimizi nasıl geliştirmemiz gerektiğini bilemeyiz. Bu durum yeni bir işe başladığımızda, bizden sorumlu kişinin hatalarımızı söylemesi gibidir. Hevesimizi kırmaz ama gelişmemize yardımcı olur. Zaman geçtiğinde ise benzeri bir problem anında ne yapacağımızı bilir hale geliriz. Bu soru bazen hayat kurtarıcı olabilir: “Neyi yanlış yaptım?”

3) Başarısızlık Güç Verir

Başarısızlık güçlü ve güçsüzü ayırt edebilir. Bazı insanlar başarısız olur ve sonrasında devam etmezler. Bazı insanlar ise başarısız olur, ardından yaptıkları şeye daha güçlü sarılmaya başlar. Yere düşerler, sonrasında ise hacıyatmaz gibi oldukları yere geri dönerler. Başarısızlığın yapması gereken budur: Hedeflenilen yere giderken daha güçlü olmaya itmek.

 

4) Başarısızlığı Kabullenirseniz Fırsatlar Artar

Başarısızlıktan korkan insanlara bakacak olursanız epey sıkıcı olduklarını görürsünüz. Kendi güvenli alanlarından pek çıkmazlar. Başarısızlıktan korkmayan insanlara bakıldığında ise risk aldıklarını görürsünüz. İstenilen her şeyi karşılayamadıklarını bildiklerine rağmen büyük çaplı bir işe girebilmişlerdir çünkü; korkmuyorlardı. Başarısızlık korkusuna yenik düşen insanlar çoğu zaman hayatlarında fırsatı değerlendirip değerlendiremeyeceğini düşünürken o fırsatı kaçırırlar.

 

5) Başarısızlık Keşfetmenize Yardımcı Olabilir

Başarısızlığın ardından çoğu zaman sorgulama gelir. Doğru yerde miyim? Doğru yere mi gidiyorum? Bu sorgulama, başka konulara sıçramanıza sebep olabilir. Belki doğru yolda olmayacağınızı erkenden anlayacaksınız.

“Nereye gideceğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin hiçbir önemi yok.”  — Alice’s Adventures in Wonderland

 

6) Başarısızlıktan Sonra Gelen Başarı En Güzelidir

Başarının değerini başarısız olmadan nasıl anlayabiliriz? Varılmak istenen noktaya gidene kadar aşılan zorlukların hepsi sonuçta buna değdi diyebilmek içindir.

“Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Gene dene, gene yenil. Daha iyi yenil.” — Samuel Beckett

Başarısızlıklarımız bize başarıyı getirir. Başarısız olmaktan korkup da bir işe yeltenmez, hayalleriniz peşinde koşmazsak zaten başarısız oluruz. Hiç denemeden başarısız olmaktansa deneyip başarısız olmamız daha iyi değil midir?. Deneyin, korkmayın. Atalarımızın boşa gitmiş sözü yoktur. “Korkunun ecele faydası yoktur.”

Kayıp, hiç denemeden başarısız olmaktır. Deneyip başarısız olmak kayıp değil kazançtır.

Felsefi şeyler hakkındaki diğer yazılarım için tıklayınız.

Sağlıcakla ve takipte kalın. 😉

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım.

Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir.

Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Çöplerden Toplanan Kitaplardan Kütüphane!
Mutlu Olmak İse Amacımız, Bu İşte Bir Sorun Var!