İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Gelişim
  3. Yeteneklerinizi Geliştirecek Müzik Türleri

Yeteneklerinizi Geliştirecek Müzik Türleri

Yeteneklerinizi Geliştirecek Müzik Türleri

Yeteneklerinizi Geliştirecek Müzik Türleri yazım ile bloğuma devam ediyorum. Hep programlama üzerine yazı yazmak olmaz değil mi? Birazda farklı konularda yazmak iyi olur diye düşünüyorum. Yani kendimizi sadece bir alanda geliştirmek biraz eksik kalmamıza neden olur. Bir alanda en iyisi olurken bir kaç alanda da iyi olmamız gerekiyor.

Siz de böyle düşünüyorsanız bu yazı tam size göre. Çünkü farklı alanlara yönelirken hafızamızı geliştirecek, dikkatimizi yükseltecek, unutmamamızı sağlayacak müzik türlerini bu yazımda sizlerle paylaşacağım.

Yeteneklerinizi Geliştirecek Müzik Türleri

Yeteneklerinizi Geliştirecek Müzik Türleri

İnsanların müziğe bu kadar düşkün olmasının sebebi aslında beynimizin müziğe verdiği tepkilerden kaynaklanıyor. Ruh halimize göre müzikler dinlemek hangimize iyi gelmiyor? Sinirli olduğumuzda yada kederli olduğumuzda ilk aradığımız şey kulaklıklarımız olmuyor mu? Bu açıdan müziğin vücudumuzdaki ve ruhumuzdaki etkileri yadsınamaz bir gerçek. Bilimsel olarak da kanıtlanmış bir konu olduğunu bilmeliyiz.

O halde gelin hangi tür müziklerin hangi yönümüzü güçlendiriyor görelim. Ve bu müzik türleri ile yeteneklerimizi nasıl geliştirebileceğimize bakalım.

 

Uzun süreli hafıza (long-term memory) için;  Sevdiğimiz müzikler

Yeteneklerinizi Geliştirecek Müzik Türleri

Sevdiğimiz müzikleri dinlemek bizi bir çok açıdan rahatlatıyor. Bu sevdiğimiz müzikleri dinlemek bizim uzun süreli hafızamızı geliştirmemize fayda sağlıyor. Demans hastaları için özellikle müzik çok önemlidir. Alzheimer  hastaları için ise hafızalarını dinç tutabilmeleri açısından önemli hale geliyor.

Bir sınavınıza çalışırken dinlediğiniz müzikleri sınav öncesinde dinlediğinizde çalıştığınız anki konuları çok daha kolay bir şekilde hatırlayabilirsiniz.

 

Spor yaparken; Dubstep

Yeteneklerinizi Geliştirecek Müzik Türleri

Dubstep tarzı hareketli müzikler sayesinde kendimizi daha enerjik hissederiz. Bu sayede spor yaparken, yaptığımız spordan daha çok verim alabiliriz. Müzik dinleyerek yapılan sporda vücudumuz %7 oranında daha az oksijene ihtiyaç duyar. Oran biraz az olabilir ancak müziği beynimizdeki etkisinin bilimsel olarak gözler önüne sürüyor.

Spor yaparken yoruluruz. Aslında vücudumuz buna karşı çıkar. Yani yorulmak ve enerji harcamak istemez. Bu yüzden spor sürecinde beynimiz stres ile boğulur. Dubstep şarkılar ise o stresi azaltır.  Pek çok dubstep şarkı 145 BPM’dir. Bu BPM spor için en uygun olan sayıdır. Daha fazlası daha çok sağlamayacaktır. Hatta aşırıya kaçmak beynimizde daha çok stresin birikmesine sebep olabilir.

 

Yaratıcılık için; Pozitif müzikler

Yeteneklerinizi Geliştirecek Müzik Türleri

Pozitif müziklerin beynimizdeki etkileri zaten bilimsel olarak kanıtlandı ve her geçen gün ne kadar çok etkili olduğunu daha çok anlıyoruz. Pozitif müziklerin beynimizdeki etkisi Dopamin Hormonu salınımını yükseltmesidir. Bu hormon bizi ruhen de yükseltebilen bir hormondur. Güzel bir maaş ile çalışmak, sevdiğimiz bir yemeği yemek dopamin hormonu salgılanmasını arttırabilir. Pozitif müziklerde bu oran tam olarak %9 daha fazla oluyor.

Kesin bilgiler olmasa da Dopamin hormonunun yaratıcılığa etki ettiği biliniyor.

 

Hafıza için; Klasik müzik

Yeteneklerinizi Geliştirecek Müzik Türleri

Tennessee Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre klasik müzik hafızamız için çok yararlıdır.

Rap müzik dinleyenler ile klasik müzik dinleyenler arasında yapılan bir hafıza testinde klasik müzik dinleyenlerin daha yüksek notlar aldığı görülmüş.

 

Öfke durumları için; Metal müzik

Yeteneklerinizi Geliştirecek Müzik Türleri

Metal müziklerin öfkeli insanlara göre olduğu konusunda bir çok kişi hem fikir. Zaten yapılan araştırmalar da bu fikri doğruluyor. Öfkeli olduğumuzda metal müzikler dinlemek sinirlerimizi yatıştırabiliyor.

 

Dikkat için; Klasik müzik

Ders çalışırken, iş hayatımızda ya da dikkat gerektiren bir iş yaparken klasik müzikler dinlemek bizi daha dikkatli hale getirebiliyor. Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, klasik müzik dinleyenlerin dikkat testlerinde daha yüksek puanlar aldığını tespit etti.

Eğer sadece bir konuya odaklanmamız gerekiyorsa Rachmaninoff veya Bach yardımımıza koşuyor. Klasik müziklerin bu alanda etkili olmasının sebeplerinden birisi de aslında hiç söz içermedikleri olarak görülüyor. Bazı araştırmalara göre de içerisinde söz olmayan bütün müzikler konsantrasyonu arttırdığını söylüyor.

 

Yaratıcılık için; Ambient

Yeteneklerinizi Geliştirecek Müzik Türleri

Gürültülü bir ortamda bir işe odaklanmamız mümkün değil. Hatta üzerine daha çok dikkatimiz dağılır ve öfkelenmeye bile başlarız. Bunun tam tersi de var. :) Çıt sesinin olmadı bir ortamda çalışmakta bizi gerer değil mi? Kimse ses çıkarmıyordur ve ilk ses çıkaran tüm dikkatleri çekecektir.

Bu durumda yapılması gereken şey ise aslında tam olarak o “Gürültü” yü dinlemek. Onunla savaşmayın ve sadece dinleyin.

Araştırmacılar aşırıya kaçmayan yani ılımlı olarak görülebilecek olan gürültünün yaratıcılığı arttırabileceğini söylüyor. Aşırı müziklerde aşırı uyarılmak ve yavaş müziklerden de beynimizin sıkılması sonucunu doğurabilir. O yüzden çerçevenin dışına çıkıp insanları rahatsız eden o gürültüyü bir müzikmiş gibi algılayabiliriz.

 

Müzik benimde hayatımda çok yer eden bir konudur. Bir şeye odaklanmam gerektiğinde kesinlikle müzik dinlerim. Yukarıda anlattığım gibi farklı müzikler olmasa da genelde hep en çok sevdiğim müzikleri dinlerim. Konsantre olduktan sonra bir çok kez artık müziği bile duymadığımı fark ediyorum.

 

Yeteneklerinizi Geliştirecek Müzik Türleri , yazım bu kadar arkadaşlar…

Diğer yazılarımda görüşmek üzere.

Buradan kişisel gelişim kategorisindeki yazılarıma ulaşabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Lütfen yorum atmadan geçmeyin. :)