Stres Mi? Hayati Bir İhtiyaç Olabilir mi?

Stres Mi? Hayati Bir İhtiyaç Olabilir mi?

15 Ocak 2018 0 Yazar: Mustafa BÜKÜLMEZ
Toplam Görüntülenme : 62
Yaklaşık okuma süresi : 3 DK
Aykırı Düşünür Osho ’dan Düşündüren 10 Alıntı
Hayattaki Değerini Nasıl Ölçersin?
Stres Mi? Hayati Bir İhtiyaç Olabilir mi?
5 (100%) 2 Oy

Stres Mi? Hayati Bir İhtiyaç Olabilir mi?  Evet! Bana sorarsanız stres hayati bir ihtiyaç!. Çok önceleri bir videoda görmüştüm. Yabancı bir öğretmenin videosu idi. Çok ilgimi çektiğinden resmen aklıma kazındı. Beni çok etkilemişti ve stres dediğimiz ve düşman gibi gördüğümüz o durum benim için bir ihtiyaç gibi oldu. Stres yaşamadığım bir zaman olduğunda bazı şeylerin yanlış gittiğini düşünürüm. Şimdi o öğretmenin videoda söylediklerini sizlerle paylaşayım…

stresle başa çıkma

Felsefi Şeyler kategorisindeki diğer yazılarım için tıklayınız.

Stres Düşman mı Dost mu?

Stres ve stresi nasıl görmemiz gerektiği hakkında size söylemek istediğim bir şey var. Bunun önemli olduğunu düşünüyorum çünkü pek çok insan derslerimden hatırladıkları bir şeyin de bu olduğunu söylüyorlar.

Bir dişçinin ofisine gönderilmiştim ve “Istakozlar Nasıl Büyür?” isimli bir makaleye göz gezdiriyordum. Istakozların nasıl büyüdüğü umurumda değil ki!. Ama yine de ilgimi çekmişti..

Makalede ıstakozların sert bir kabuk içinde yaşayan narin ve yumuşak bir hayvan olduğunu söylüyordu. Bu sert kabuk genişlemiyor!. Peki nasıl büyüyebiliyor?. Istakoz büyüdükçe bu kabuk onu sıkıştırıyor. Istakoz kendini baskı altında ve rahatsız hissediyor. Kendisini avcı balıklardan saklamak için bir kayanın altına gidiyor kabuğunu çıkartıp atıyor ve bir yenisini üretiyor.

Zamanla, büyüdükçe kabuk rahatsız bir hal alıyor ve tekrar kayanın altına gidiyor. Istakoz bunu birçok kez tekrarlıyor. Istakozun büyümesine imkan sağlayan tetikleyici onun rahatsızlık duymasıdır. Eğer ıstakozların doktorları olsaydı, hiçbir zaman büyüyemezlerdi. Çünkü ıstakozlar rahatsız hissettiklerinde doktora giderlerdi. Doktor ona antidepresan verirdi ve iyi hissederdi. Kabuğunu hiçbir zaman çıkarıp atmazdı. Bence stresli zamanların, ayrıca büyümenin işareti olsan zamanlar olduğunun farkına varmamız gerekiyor. Eğer zorlukları uygun bir şekilde kullanırsak, zorluklar aracılığı ile büyüyebiliriz.

Stres ile büyüyoruz.

Videoda geçenler aşağı yukarı bu şekildeydi. Nasıl ama? Hiç bu açıdan bakmamıştık değil mi? Yaşadığımız her zorluk bize hayatı öğretmez mi?. “Bunu da gördük” demez miyiz bazı zamanlar?. İnsanlar zorluklar yaşadıkça hayatı öğrenmezler mi? Deneyim kazanırız. Tecrübe ediniriz. Hatta “Tecrübe, yenilen kazıkların bileşkesidir” demez miyiz? Bir sebepten dolayı stresli iseniz, yaşadığınız bu olay sizi biraz daha büyütecek demektir. Hayatı biraz daha öğreneceğiz ve biraz daha büyüyeceğiz. Büyümeye de devam edeceğiz. Bunu stres ile başa çıkma yolları olarak da görebiliriz

Buradaki büyümenin fiziksel olarak olmadığını da anlamışsınızdır. Kişilik olarak, İnsan olarak büyürüz. Bu tarz bir büyümenin ne yaşı ne de zamanı vardır. Bu stres ile baş edebilmemiz bizim direncimizi, başımızdan savmamız ise hayata bakışımızı değiştirir. Ve evet büyürüz. Biraz daha insan oluruz.

Ancak ne yazık ki bazılarımız baş edemez. Baş ettim sanır ama aslında olayları daha kötü yapmıştır. Hiçbir zaman stresi ile baş edemez ve giderek daha kötü bir hal alır. Bu yüzden hiç büyüyemez hatta küçülür. Bir insan için giderek daha da küçülür.

Ve birşey söyliyeyim mi? Aklıma güzel bir söz geldi.. 😀

“Bir toplumda ne kadar az küçük insan var ise o toplumda o kadar çok büyük insan vardır.”

Sizcede doğruluk payı yokmu? Küçük insanlara yardım eli uzatan büyük insanlar olduğu sürece küçük insanlar azalır ve küçük insanlar büyür, büyük insanlar ise daha da büyür…

Büyük insanlardan oluşan bir toplum olmamız dileğiyle..

Felsefi Şeyler kategorisindeki diğer yazılarım için tıklayınız.

Sağlıcakla ve takipte kalın dostlar..

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım.

Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir.

Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Aykırı Düşünür Osho ’dan Düşündüren 10 Alıntı
Hayattaki Değerini Nasıl Ölçersin?