1. Ana Sayfa
  2. Anime - Manga
  3. Boruto Next Generations ve Byakugan Teori

Boruto Next Generations ve Byakugan Teori

boruto final episode

Boruto Next Generations ve Byakugan Teori yazısı ile anime yazılarına devam ediyoruz. Bu yazımda Naruto – Boruto Next Generations animesi hakkında konuşmak istiyorum. Naruto gibi efsane bir seri, tam bitti, bir daha Naruto’yu göremeyeceğiz derken yapımcılar Naruto’nun devam serisi olan Naruto – Boruto Next Generations serisini çıkardılar. Bu sezonda Büyük Ninja savaşında, Naruto ve Sasuke’nin Kaguya’yı mühürlemesinden sonraki barış zamanları ele alınmaktadır. Ve bu sezonun başrolü Naruto’nun oğlu Boruto, Sasuke ve Sakura’nın kızı Sarada ve ebeveyninin Orochimaru olduğunu bildiğimiz ama dünyaya nasıl geldiğini bilmediğimiz Mitsuki var. Naruto zamanındaki gençlerin hepsi evlenmiş ve çocukları olmuştur. Bu çocukların Ninja akademisindeki maceraları ele alınıyor. Buraya buraya kadar baktığımızda sezonun tamamı filler amacı ile yapılmış gibi görünüyor. Ancak ben öyle düşünmüyorum. Neden öyle düşünmediğimi de Boruto Next Generations ve Byakugan Teori yazımda ele almak istedim.

Bu yazım hem Boruto serisi hem Byakugan hakkında teori, hemde Boruto serisi neden izlenmeli gibi konulara değineceğim.

boruto final battle

Boruto Next Generations ve Byakugan Teori

Kısım 1

Anime izleme sitelerinde yorumlarda hemen herkes Boruto’ya sayıp sayıştırıyor ama Sasuke’ye toz konduramıyorlar. Sasuke’de küçükken Boruto gibi değil miydi? Egoist, bencil, ukala her göründüğünde insanların sinirini bozan, her şeye atlayan, sadece güç peşinde koşan biri değil miydi? Şimdi hemen Sasuke intikam peşindeydi gibi şeyler söylemeyin. Teknik olarak Boruto’da babasını yenmeyi hedefliyor. İkisinin de kendine has amaçları vardı. Ancak sebepleri önemli değil. Sonuçta benzer karakterlere sahiplerdi.

Naruto: Boruto The Movie ‘yi izleyenler bilir. Boruto Movie’de babasının gerçek gücünü gördükten sonra babasına olan saygısı artıyor ve araları düzeliyor.

Naruto – Boruto Next Generations ‘da şu sıralar tamda movie kısmına geçiliyor yani chuunin sınavları başlıyor. Tahmini 10 bölüm bu movie’de gördüklerimizi göreceğiz. Boruto, babasının gerçek gücünü görecek, Sasuke’nin gerçek gücünü görecek, babasına olan saygısı artacak ve araları düzelecek.

Bana sorarsanız anime, bu movie kısmından sonra başlayacak. Bu zamana kadar Boruto’nun ve diğerlerinin gelişimini gördük. Buraya kadar Boruto’nun neden izlenmesi gerektiğinin birinci bölümüydü. 😀 Şimdi ikinci ve daha önemli olan konuya gelelim.

teorias boruto the movie

Kısım 2

Naruto serilerinde her şey Sharingan üzerineydi değil mi? Sharingan hakkındaki her şeyi gördük.  Hiçbir soru işareti bırakmadılar. Bu sebeple de Byakugan geri plana atılmıştı. Boruto serisinin en büyük amacı zaten Byakugan’a odaklanmak ve Byakugan’ın asıl gücü göstermek olduğunu düşünüyorum. Şimdiye kadar Sharingan’a çok odaklanmadılar. Yani normal bir kekkei genkai gibi gösterdiler.

Anime izleme sitelerindeki yorumlara baktığımızda Rinnegan’ı beş para etmez diye gösterecekler düşüncesi kol geziyor. Bana göre bu düşünce yanlış. Bu bakış açısıyla gidersek Naruto serisinde de Byakugan’ı beş para etmez şeklinde gösterdiler dememiz yanlış olmayacaktır. Gönül isterdi ki yeni sezon olmasın, Sharingan ile Byakugan’ı aynı paralelde şahlandırsalardı ama yapmadılar. Bunun sebeplerinden birisi de tabi ki ticari çıkarlardır. Boruto serisi başlamadan iki movie ile Byakugan’ın altını çizmişlerdi zaten.

Sharingan konusu Naruto serisi ile kapandı. Artık sıra Byakugan’a geldi. Neji’nin alnındaki mührün sırrı ve alt aile üst aile olayı da dâhil olmak üzere Byakugan hakkında kafamızda kalan soruların cevaplarını öğreneceğiz bu sezonda.

boruto teori

Sharingan, Mangekyou Sharingan, Eternal Mangekyou Sharingan, Rinnegan…. Tabi teknik olarak Rinnegan, Sharingan’ın bir evrimi değil ama şimdi oraya takılmaya gerek yok. Peki, Byakugan da ne var. Sadece Byakugan mı? Baruto’nun bir gözünün Byakugan gibi olması ama farklı olması, The last Movie’deki Tonerinin gözü, Tenseigan ve daha fazlası… Yani Boruto serisini, sadece Naruto’nun oğlu olduğu için değilde Byakugan ‘ın sırlarını öğreneceğiz diye izlemek daha yerinde olacaktır.

Naruto da gördüğümüz geçmişin tamamı Otsutsuki Hagoromo üzerineydi Otsutsuki Hamura’yıda öyle alelade gösterip geçtiler ama öyle alelade biri değil sonuçta Otsutsuki Hamura da Kaguya’nın çocuğu.  Bu sezonda göreceğimiz de Otsutsuki Hamura ve onun soyundan gelenler olacaktır. Mesela, Hagoromo ve Hamura, Kaguya’yı mühürleyip Ay içine hapsettiklerinde, Hamura Gedo Mazo’yu korumak ve kimsenin ona ulaşamaması sağlamak için Ay’a gitti ve orada yaşadı. The Last Movie’de bir kısmını zaten gördük. Peki, o zamanlarda Byakugan’ a sahip olan tek kişi Ay’a gittiyse, Movie’de gördüğümüz Toneri neyin nesiyidi? Konoha’daki Byakugan’lıar nereden geldi? Neden alt aile üst aile var? Babam böyle pasta yapmayı nereden öğrendi? 😀 😀  Kovuldular mı? Sürgüne gönderildiler? Kaçtılar mı?  Ya dünyadaki üst aile diye bildiklerimiz ayda yaşayanların alt aileleri ise… Vs. vs.

Sharingan – Byakugan

teorias boruto the movie

Diğer bir soru ise şu olmalıdır bence. Her Sharingan’ın kendine has bir özelliği var.

Uchiha İtachi Ameterasu,

Uchiha Shisui Kotoamatsukami,

Uchia Sasuke Bir nesne ile yer değiştirmesi (Adını bulamadım.)

İzanami, İzanagi vs. vs.

Peki ya Byakugan’da neden böyle güçler yok. Ya varda biz bilmiyorsak? Fedim ya Byakugan ile ilgili neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz. Kaldı ki Byakugan bana her zaman daha çekici gelmiştir.

Kafalarda bir dünya soru var. İşin özü Naruto serisi sadece Sharingan’dan ibaret değil. Bence bu düşünce ile izlerseniz daha çok zevk alırsınız. İstedikleri kadar uzatsınlar, ben sonuna kadar Naruto serisini izlemeye devam edeceğim.

boruto final fight

Son olarak şunları da konuşalım.

1 –  Naruto serisinde Chino Ike adlı bir klanın mensuplarının ketsuryugan diye bir göz tekniğine sahiplerdi. Uchiha’lılar zamanında bu göz tekniğine sahip insanları cehennem vadisi adında bir yerde yaşamaya zorlamışlardı. Bu göz tekniği bile bir sezon olabilir.

Hatta hatta ketsuryugan’da bir Byakugan evrimi ise? Ne olay olurdu demi? 😀 Bir teori olarak şunu söyleyebilirim. Ketsuryugan’a baktığımızda gözlerdeki siyah kısım Byakugan’ı andırıyor. Gözdeki çizgi ise Naruto’nun sennin moda girdiğindeki gibi. Yasak bir teknik ile uğraşıp lanetlenmiş bir Byakugan ailesi olabilir. O zamanlar Uchiha’lılar da Konoha’nın polis kuvvetleri olduğunu da düşünürsek, yasak teknikler üzerine uğraştıkları için Konoha’dan uzaklaştırılmış ve ölüme terkedilmiş bir aile olabilir. Bu yasak teknik ile uğraşmaları sonucunda ketsuryugan’a erişmiş olabilirler.

Diğer açıdan aynı sebeple olmak üzere, cehennem vadisine gönderildiklerinde oradaki atmosfer sebebi ile ketsuryugan gelişmiş olabilir.Bu açıdan bakınca taşlar gediğine oturmuş gibi değil mi?

2 – Haklarında hiçbir şey bilmediğimiz Minato, Kushina, aileleri ve Uzumaki Klanı hakkında bir sezon çıkartılabilir. (Çok mutlu olurdum çıksaydı.)

boruto final episode

Ayrıca, yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi. Boruto’nun kolundan gözüne kadar bazı işaretler var. Bu işaretler birer dövme değiller. Belirli bir tekniğin sonucunda oluşuyorlar. Daha bunun ne olduğunu da bilmiyoruz. Daha Boruto’nun ilk bölümünde büyük bir spoiler vermişlerdi. Konoha’daki Hokage yüzlerinin kırılmış olduğu ve Boruto ile Kawaki adaında birinin savaştığı bir sahne. Bence bu sahneyi ilk bölüme koymalarının sebebi, insanların Boruto serisine ön yargılı davranacağını düşündüklerinden “baştan biraz spoiler verelim heyecanlansınlar ve izlemeye devam etsinler” olabilir. Boruto’da serisi içinde insanların akıllarında yüzlerce soru var. Bekleyelim görelim bakalım. Bölümler ilerledikçe bizleri daha çok tatmin edeceğini düşünüyorum.


Boruto Next Generations ve Byakugan Teori, yazım da bu kadar dostlar, bu tarz yazıların devamının gelmesi istiyorsanız yorum atarak yada iletişim sayfasından bana iletebilirsiniz.

Animeler hakkındaki diğer yazılar için tıklayınız.

Takipte ve Sağlıcakla Kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Lütfen yorum atmadan geçmeyin. :)