Kendi Kendine Konuşmak Delilik Değil Zeka Göstergesiymiş

Kendi Kendine Konuşmak Delilik Değil Zeka Göstergesiymiş

31 Ekim 2018 0 Yazar: Mustafa BÜKÜLMEZ
Toplam Görüntülenme : 295
Yaklaşık okuma süresi : 2 DK
İstanbul Boğazını Yürüyerek Geçen Adam

Kendi Kendine Konuşmak Delilik Değil Zeka Göstergesiymiş, bir yaşımıza daha girdik. Her geçen gün birbirlerinin zıtlarını savunan görüşler ortaya çıkıyor. Bu yazımda da bunlardan birisine değinmek istedim.

Kendi Kendine Konuşmak Delilik Değil Zeka Göstergesiymiş

Yıllardır savunulan ve kendi kendine konuşmanın “delilik” göstergesi olduğu düşüncesi, konu üzerinde araştırma yapan ve benzer düşüncelere yakın olan iki psikoloğun çıkardığı sonuçlarla artık tarihe karıştı. Çünkü araştırmaya nazaran kendi kendine konuşmak ne delilik ne de bir saçmalık. Aksine bu eylem, beynin aynı anda üç işi – konuşmak, işitmek ve düşünmek- yapmasıyla beyni geliştiren ve kişiye oldukca da faydası olan bir fiil.

Daniel Swigley ve Gary Lupyan adında iki psikolog yaptıkları araştırma ile bir grup insana avmde bir görev verdiler. Görevleri de avmde bir ürünü bulmalarıydı. İlk seferde bulunan ürünlerin ardından bu sefer psikologlar deney yaptıkları insanlardan ürünü bulurken ürünün ismini kendi kendilerine sesli bir halde yeniden etmelerini istediler. Deneyin nihayetinde ise insanoğluın, tekrar işlemi gerçekleştirirken ürünleri daha hızlı ve rahat bulabildikleri sonucuna ulaştılar.

Kendi kendine konuşmanın; odaklanma sürecine, mantıklı düşünme yetisinin gelişimine, problemlerın çözümünde kolaylığa ulaşmak benzer biçimde biroldukça zihinsel aktiviteye faydası olduğu uzmanlar tarafından doğrulandı. Hatta zekası ve dahi olduğu kanıtlanmış Einstein’ın bile kendi kendine konuştuğu herkes tarafından bilinmektedir.

Advertisements

Kendi kendine konuşmak eylemine aslına bakarsak her insan konuşmayı öğrendiği ilk andan itibaren yapıyor. Bebekler özellikle bu süreçte öğrendiklerini sesli bir halde yeniden ederek gelişim süreçlerini hızlandırıyorlar. Fakat bazı insanlar belirli bir yaşı geçtiklerinde bu eylemi bırakıyor bazıları ise istemsizce de olsa devam ediyor. Bu doğrultuda kendi kendine konuşma eylemine geçindiren insanların çok daha akıllı oldukları kanısına varmak psikologlarca mümkün oluyor.

İlgili İçerik  İstanbul Boğazını Yürüyerek Geçen Adam

Bir başka psikolog olan Linda Sapadin da kendi kendine konuşma durumu hakkında şu yorumu yapmıştır:
Kendi kendine konuşmak önemli, ciddi ve zor kararları alırken düşüncelerimizi doğrulamamızı ve kararlarımızı daha doğru ve net alabilmenize imkan verir. Bu düşüncelerinizi daha açık yani saydam hale getirebilmemizi ve düşünmekte olduğunuz durum hakkındaki kararımızı pekiştirmeyi ve önemli kısımların üzerinde yoğunlaşmanızı sağlar.”


Kendi Kendine Konuşmak Delilik Değil Zeka Göstergesiymiş, yazımızda bu kadar dostlar. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere.

Diğer Felsefi şeyler konulu yazılarım için tıklayabilirsiniz.

Sağlıcakla ve takipte kalın. 😉

İstanbul Boğazını Yürüyerek Geçen Adam