İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet

WEB 4.0 Nedir? İnternet Teknolojileri

WEB 4.0 Nedir? İnternet Teknolojileri
+ - 0

WEB 4.0 Nedir? İnternet Teknolojileri, yazım ile internet tenknolojileri yazı serime devam ediyorum. Bu yazımda  WEB 4.0 nedir ona bakacağız. Bundan önceki derslerimde de WEB 1.0 Nedir? WEB 2.0 Nedir? 
WEB 3.0 Nedir? konularına bakmıştık…

WEB 4.0 Nedir?

WEB 4.0, web ortamında devrim niteliğinde olan bir değişimdir. Bir sn de 100 gigabit bağlantı hızı olan ve bant aralığına sahip olan her bilgilerin ve verilerin artık yerel disklerden uzaklaştığı, online ağlarda kurulduğu ve genelde bilim kurgu filmlerinde rastlanan yapay zekaya üzerine kurulmuş işletim sistemi ve web teknoloji mimarisidir.

WEB 4.0 insanların kodladığı yapay zeka sistemlerinin kişiye bağlı olmadan kendi sorunlarını tespit edebilen ve çözüm üretebiliyor. Özellikle de zenginleştirilmiş gerçeklik ( Augmented Reality ) teknolojilerinden yararlanılması umuluyor.

WEB 4.0 ‘ın Dil Eğitimlerinde Kullanılması

WEB 4.0 gelişimi sayesinde kütüphaneleri dolduracak kadar bilgileri küçük disklere sığdırabiliriz. Günümüzde yapılan power point sunularının yerine 3D sunumlar oluşturabilirler. Okullarda öğretmen yapay zeka botları ile ders anlatımlarını daha aktif hale getirirler. Böyle güzel uygulamalar ile öğrencilerin hevesleri ve motivasyonları artabilir.

Daha ilerisi öğretmenlere yardımcı olabilecek ve öğrencilere ders anlatabilecek sistemlerin oluşturulması sağlanabilir. Örnek olarak IronMan filmindeki Jarvis gibi sistemlerin mümkün olması sağlanabilir.

Elbette WEB 4.0 henüz aktif değil ama neleri içereceğini az çok tahmin edebiliyoruz. Arttırılmış Gerçeklik, Sanal Gerçeklik gibi teknolojilerin yapay zeka ile birleşiminden çıkabilecek şeyler insanları heyecanlandırıyor.

WEB 4.0 Nedir? İnternet Teknolojileri yazımızın sonuna geldik. Sonraki derslerimizde görüşmek üzere.

İnternet Kategorisine ait diğer yazılarım için tıklayabilirsiniz.

Takipte Kalın. ;)

Bu yazıya tepkiniz ne oldu?

Yazar Hakkında

Lise Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümü, üniversite Bilgisayar Programcılığı bölümü Ön Lisans, Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans öğrenimi aldım. Askerlik görevimi tamamladım. Uzmanlık alanım; C# ve SQL Programlama dilleri ile müşteri odaklı, kullanıcı dostu ERP ve CRM gibi sistemleri geliştirmektir. Ayrıca şuanda PHP ve MYSQL alanında projeler geliştirmekteyim. C++, Phyton, Xamarin, MVC gibi konuları öğrenmek ve kendimi geliştirme çabası içerisindeyim. Discord için: https://discord.gg/FBxZeHu9

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. :)