1. Ana Sayfa
  2. Anime - Manga
  3. One Piece Tüm Haki Türlerinin Seviyeleri Teorisi [Çeviri]

One Piece Tüm Haki Türlerinin Seviyeleri Teorisi [Çeviri]

One Piece - Tüm Haki Türlerinin Seviyeleri Teorisi

One Piece Tüm Haki Türlerinin Seviyeleri Teorisi [Çeviri] , yazım ile karşınızdayım. Başlıkta da belirttiğim gibi teknik olarak benim yazım değildir. Bir yabancı bir One Piece’ hayran sitesinden yaptığım çeviri yazısıdır. Bir önceki çeviri yazım olan One Piece – Dünya Hükümeti İçin En Büyük Tehlike [Çeviri] yazımda da olduğu gibi, sadece çevirisini yapmakla kalmadım kendi düşüncelerimi de bu yazıya harmanladım. Girişi fazla uzatmadan One Piece Tüm Haki Türlerinin Seviyeleri Teorisi [Çeviri] yazımıza geçelim.

One Piece Tüm Haki Türlerinin Seviyeleri Teorisi [Çeviri]

One Piece izleyen herkes Haki’nin ne olduğunu bilir. Kısaca üzerinden geçmek gerekirse,

Haki, her insanın içinde bulunan irade gücüdür. Kimileri bu güçleri hayatları boyunca açığa çıkaramasalar bile bazı kişiler bu güçlerini açığa çıkarabilir ve kullanabilirler. Toplamda üç çeşit haki vardır. Gözlem Haki’si, Silahlanma Haki’si ve Kralların Haki’sidir. Kralların Haki’si milyonda bir insanda görülen en üstün güçtür.

Şimdi bu kısa bilgiden sonra bu haki türlerinin seviyeleri teori yazımıza geçelim.


Katakuri’yi gördükten sonra hepimiz Haki’lerin kendi aralarında seviyeleri olduğunu anladık. Teknik olarak daha önceleri de görmüştük ancak hiç bu şekilde düşünmemiştik. En azından ben düşünmemiştim. İşte Bu yazı da her haki türü için kendi düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Bu bahsettiğim Haki’leri Tier 1, Tier 2 ve Tier Uniqe (Benzersiz) olarak seviyelendirip, kendi düşüncelerimi yazacağım. Tier Uniqe, her ne kadar belirli bir Haki seviyesi gerektirse sadece doğuştan gelen yetenekleri olanlar için verdiğim bir tanımdır.

 

Gözlem Hakisi

Tier 1 = Genişletilmiş İçgüdüler / Duygular

one piece teori 2018

Bir tehlikenin yaklaştığını, karşısındaki insanların yada hayvanların güçlerini sezebilme, yakın çevredeki yada belirli bir uzaklıktaki bir alandaki insanların sayıları gibi etrafını hissedebilmek gücüdür. Bu güç çok çeşitli şekillerde görülebilmektedir. Örnek olarak

  • Marineford Arc’ında Coby’nin tüm insanların seslerini duyabildiği ve acılarını hissedebildiği bir gözlem hakisi elde etmiştir.
  • Dressrosa Arc’ında Usopp’un kendinden çok uzakta olan ve hiçbir şekilde göremediği Sugar’a nişan almaya çalışırken, bir anda Sugar, Luffy ve Law’ın auralarını görüp istediği şekilde nişan alabilmesini sağlayan gözlem hakisi elde etmiştir.

Tier 2 = Yakın Geleceği Görebilme

one piece teori

Bu gücü şuana kadar sadece Katakuri’de gördük. Gözlem haki’sini o kadar iyi geliştirmiştir ki, belirli yakınlıkta yaşanacak olayları daha yaşanmadan görebilme gücünü elde etmiştir. Benzer bir güç başka hiç kimsede görülmedi. Luffy vs Katakuri’den sonra Luffy’nin de geleceği görebilmek için eğitim yapacağına hiç şüphem yoktur.

Tier Uniqe = Tüm Canların ve Nesnelerin Seslerini Duyabilme.

one piece theories

Bu özelliği şuana kadar Korsanlar Kralı Gol D. Roger, Momonosuke ve Luffy’de gördük. Kendisini hiç göremesekte Momonosuke’nin babasınında bu güze sahip olduğu bilinmektedir. Luffy ve Momonosuke bu güçlerini bilinçli olarak kullamıyorlar ancak Gol D. Roger bu gücü kontrol altına alabilmiştir. Öyle ki Skypia adasında bilmediği halde Altın Çan’a antik dilde yazı yazabilmiştir.

 

Silahlanma Hakisi

Tier 1 = Fiziksel Nesneleri Sertleştirme (Vücut yada silah)

one piece teorisi

TimeSkip’ten sonra (Zaman Atlaması) sık sık gördüğümüz silahlanma hakisi, bu gücü kullanabilenlerin kolların, bacaklarını hatta tüm vücudunu adeta demir gibi sert yapabilme gücüdür. Tüm vücudunu haki ile kapyalabilenler arasında Doflamingo ailesinden Vergo ve Pica vardır. Bu güc sadece vücutlara değil silahlara da aşılanabilmektedir. Dressrosa Arc’ında Zoru’nun kılıçlarını haki ile kapladığını görmüştük. Buna ek oalrak

Sabondy adasında Sentomaru’nun kullandığı farklı bir türde silahlanma hakisini görmüştük. Bilinenden farklı olarak haki aşıladığı eli siyah bir renge bürünmemektedir. Kuja korsanlarının oklarında da aynı şekildedir. Ek olarak timeskip’ten sonra Luffy de pasifista’yı tek yumruğu ile alt ettiğinde de haki kullanmıştır ancak yine kolu siyaha bürünmemiştir.

Bu gücün diğer kullanım şekli ise savunma amaçlıdır. Daha doğrusu kendisine gelen saldırıyı başka yöne saptırabilmektir. Bu gücü de yine kuja korsanlarında yer alan Boa Hancock’un kardeşlerinde görmüştük.

Tier 2: Şeytan Meyvesi Güçleri İle Kullanılabilmesi 

one piece teoria

Bu kullanım şeklini de son bölümlerde görmüştük. Normal şartlarda Katakuri’nin mochi gücü Luffy’e zarar veremiyor olması gerekirdi. Ancak Katakuri’nin mochi gücünün Luffy’e zarar verebiliyor olması demek, Katakuri’nin şeytan mevyesi gücüne silahlanma hakisi aşılayabiliyor olması demektir. Teknik olarak bunu Luffy’nin Gear 4’ünde görmüştük. Silahlanma hakisi kullandığı halde lastik güçlerini koruyabiliyordu.

Tier Unique: Vücudunun Etrafında Kırılmayacak Sağlam Bir Kalkan Oluşturabilme

one piece teori 2018

Bu kullanım şeklini de Brook vs Big Mom’da görmüştük. Brook’un tam güç saldırı bile Big Mom’a bir çizik dahi atamamıştı. Demirden daha sert bir derisi vardı. Aslında teknik olarak bunu da dana önce görmüş olabiliriz. Yonko Kaido’nun kendisini yerden 10.000 metre yükseklikteki gökyüzü adasından atladığı ve bir çizik dahi almadığı o sahneyi hatırlıyorsunuzdur. Buradaki tahminim kendini bu gücü kullanmaya o kadar alıştırmıştır ki artık istemsizce devreye giriyor olmasıdır.

 

Kralların Haki’si

Tier 1 = İradesi Zayıf Olan İnsanları Bayıltmak

one piece teori rayleigh

Kralların Haki’sinin en yaygın kullanıldığı türüdür. İstemsizce yada isteyerek kullanılabilir. Kontrol edilebilir ancak geliştirilemez bu güç olduğunu Rayleigh’ten öğrenmiştik.

Tier 2 = İnsanlara Yada Nesnelere Fiziksel Hasar Verebilmek.

one piece teori shanks

Bu kullanım şeklini şimdiye kadar bir kere gördük. Yada ben öyle hatırlıyorum. Shanks’ın WhiteBread’ın gemisine çıktığında “Kusura bakmayın. Düşman gemisindeyim birazcık tehditkar olmak gerekiyor” diyerek kralların hakisini kullanmıştır. İradesi zayıf olanların bayılmasını geçtik, gemiye de zarar verebilmiştir.

Tier Uniqe = Doğa üzerinde kontrol sağlayabilmek.

one piece haki teori

Yine Shanks’ın WhiteBread’ın gemisine çıktığı sahnede, WhiteBread ve Shanks’ın kılıç tokuşturmalarının hemen ardından gökyüzünün kılıçla ikiye kesilmiş gibi bir hal almasını sağlayacak bir güçtür. Bunu bir yerde daha görmüş olabiliriz aslında. Kesin olmamakla birlikte, Monkey D. Dragon’un da böyle bir gücü olabilir. Aslında Mokey D. Dragon’un bu esrarengiz gücü, bir şeytan meyvesi gücü mü yoksa bir haki türümü olduğu bilinmemektedir. Bazı teori yazarlarına göre rüzgarı kontrol edebilecek bir şeytan meyvesi gücünden ibarettir.


One Piece Tüm Haki Türlerinin Seviyeleri Teorisi , yazımda bu kadardı dostlar. Diğer anime yazıları ve one piece teorileri yazılarımda görüşmek üzere. Bir önce One Piece teori yazım olan One Piece – Dünya Hükümeti İçin En Büyük Tehlike [Çeviri] yazıma bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Animeler hakkındaki tüm yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

One Piece Yazıları hakkındaki diğer tüm yazılarım için tıklayabilirsiniz.

NOT: Aşağıda bu teori yazının kaynağını paylaştım. Ancak dikkat ederseniz kaynak olarak aldığım yazıda sadece başlıklar var. Başlıkların altlarında yer alan tüm açıklamalar bana aittir.

*Theory by Cavenfish
kaynak http://www.opfanpage.com/2018/04/03/there-are-3-different-levels-to-each-type-of-haki/

Takipte ve Sağlıcakla Kalın. 😉

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Liseden, Ağ Sistemleri ve Yönetimi bölümünden mezun oldum. Üniversiteden (2 yıllık), Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Şuanda da AÖF, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaktayım. Uzmanlık alanlarım; Windows Sistemleri, HTML, CSS, C# ve SQL’dir. Hobi olarak uğraştığım genel konular, Photoshop, After Affects, Corel Draw’dır.Film, YABANCI dizi, Anime izlemeyi ve Manga okumayı severim. Arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı ve grup olarak aktivitelere gitmeyi severim. Geri kalan zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Lütfen yorum atmadan geçmeyin. :)